Aktuální vydání

celé číslo

06

2024

MSV 2024

celé číslo

Výrobci potravin musí doplnit automatizační infrastrukturu

Podle průzkumu provedeného poradenskou firmou ARC Advisory Group mnoho potravinářských firem soudí, že i v těch jejich výrobních závodech, které jsou téměř zcela automatizovány, musí dobudovat celkovou automatizační infrastrukturu. Podle zprávy ARC Food and beverage industry automation worldwide outlook, věnované průzkumu, se v důsledku toho změní způsoby projektování, výběru a budování systémů pro automatizaci spojitých technologických procesů, automatizačního softwaru i hardwaru, směrem ke všeobecnému používání automatizačních standardů a tzv. nejlepších praktik. Výrobci potravin a nápojů se zpočátku soustřeďovali především na standardizaci obecných podnikových
finančních systémů. Průzkum potvrdil, že mnoho větších firem se při propojování podnikových systémů se systémy pro řízení výroby řídí normou ANSI/ISA S95 (ISO/IEC 62246). Zpráva říká, že s tím, jak se automatizační systémy na úrovni výroby postupně mění v „systémy automatizované na stále vyšší úrovni a řízené informacemi, vyžadující co nejméně manuálně vkládaných údajů, musí firmy brát navíc v úvahu i normu ANSI/ISA S88 (ISO/IEC 61512)“.
„S použitím těchto nástrojů výrobci a zpracovatelé potravin dokážou vyhovět požadavkům stále rostoucí a čím dál tím různorodější populace, včetně růstu poptávky po předem zpracovaných potravinách,“ říká Asish Ghosh, autor zprávy.
Dále výzkum potvrdil, že pro výrobce potravin je stále na prvním místě bezpečnost. Mnozí v průzkumu uvedli, že mají velmi dobře sestavené programy pro zajištění bezpečnosti potravin, zahrnující dobré výrobní praktiky, spolehlivé metody kontroly dodržování hygienických podmínek a ochrany před škůdci, protokoly z oblasti HACCP, programy udržování a zvyšování kvalifikace personálu, validace procesů, změnového řízení a účinný systém pro případné stahování již expedovaných produktů.
Zpráva nicméně konstatuje, že je třeba, aby výrobci potravin ještě zdokonalili programy zajištění bezpečnosti potravin, včetně zvýšení bezpečnosti závodů a zavedení co nejobtížněji padělatelných obalů. Upozorňuje, že ačkoliv většina balicích linek je do velké míry automatizována, většina štítkovacích a kontrolních operací se nadále vykonává ručně, což má za následek např. špatné značení obsahu alergenů anečitelná data a čárové kódy. K tomu zpráva dodává, že stále větší počet těchto zařízení je nahrazován technikou s vyšší úrovní automatizace.
[Control Engineering Daily News Desk, 7. listopadu 2007.]
(sm)