Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Výroba automatizačních komponent v benátecké průmyslové zóně zahájila

číslo 1/2002

Výroba automatizačních komponent v benátecké průmyslové zóně zahájila

Obr. 1.

V těsné blízkosti města Benátky nad Jizerou byl 15. prosince 2001 slavnostně otevřen nejnovější výrobní závod firmy Bilsing Automation GmbH – její dceřiná společnost Bilsing Automation Czech s. r. o. zde jako první investor využila nabídku benátecké průmyslové zóny.

Skupina Bilsing Automation v současné době působí téměř po celém světě jako projektová a výrobní firma specializovaná na koncové prvky robotů a manipulátorů používaných v automatizovaných strojírenských výrobních provozech. Jejím nosným výrobním programem jsou snadno přestavitelná úchopná zařízení označovaná jako flexible tooling, především s pneumatickým pohonem, používaná k manipulaci s různými díly, i rozměrnými, v lisovnách, na svařovacích a montážních linkách apod. (obr. 1). Jejich uspořádání lze velmi snadno měnit podle potřeby a povahy právě vyráběného dílu. Vlastním úchopným prvkem nejčastěji jsou vakuové přísavky, ale nabízena jsou i provedení s čelistmi apod.

Obr. 2.

Zákazníky firmy jsou všichni významnější výrobci automobilů i firmy z jiných strojírenských oborů, jako např. Krupp, Thyssen, Voest Alpine a přední výrobce průmyslových robotů firma Kuka, i elektrotechnický koncern ABB. V současné době se připravují projekty automatizace i pro jiné typy provozů, a to v oborech lisování plastů a zpracování skla a dřeva. Aby mohla rychle reagovat na požadavky zákazníků, má firma zaveden výkonný systém návrhu, přípravy výroby i výroby s počítačovou podporou (CAD/CAM/CNC).

Bilsing Robot Systeme na Bilsing Automation GmbH. První zahraniční zastoupení bylo zřízeno v Itálii v roce 1995. Následovala zastoupení v Hongkongu (1996), Thajsku a Švédsku (obě 1998) a pobočky ve Španělsku (1998), České republice (1999), Brazílii a ve Velké Británii (2000). V roce 2000 dosáhla skupina obratu téměř 18 mil. a v roce 2001 očekává obrat větší než 19 mil. DEM.

Historie Bilsing Automation v ČR se započala 16. února 1999, kdy byla založena dceřiná společnost Bilsing Automation Czech s. r. o., zcela vlastněná německou matkou, jako dodavatel kompletní automatizace pro lisovnu Škoda Auto a. s., určenou k výrobě dílů vozu Fabia. Postupně vzniklo oddělení vývojové konstrukce vybavené prostředky pro prostorový (3D) návrh (IBM Catia) a byla zahájena výroba na moderních frézkách a soustruzích s řízením CNC. V roce 2000 získala Bilsing Automation Czech certifikát systému řízení jakosti podle ISO 9001 a postupně také dostala nový úkol: vytvořit celosvětovou výrobní a vývojovou centrálu skupiny Bilsing.

Obr. 3.

Ke konci roku 2001 měla Bilsing Automation Czech 40 zaměstnanců a očekávaný roční obrat asi 100 mil. korun při 90% podílu exportu. V benáteckém závodě vytvoří v letech 2002 až 2003 asi 80 nových pracovních míst na výrobní ploše 2 000 m2 a kancelářské ploše 500 m2. Společnost investovala v Benátkách n. Jiz. celkem 90 mil. korun, z toho 65 mil. do výrobního zařízení a zbytek do stavební části závodu. Volná výrobní kapacita přesných obráběcích strojů s řízením CNC a zařízení pro povrchovou úpravu, která přesahuje okamžitou vlastní potřebu, je využívána ke kontraktační výrobě pro externí zákazníky.

Samotná Průmyslová zóna Benátky nad Jizerou, jíž je Bilsing Automation Czech prvním uživatelem, je městem vlastněné území o celkové rozloze 23 ha a uzemním plánem schváleným v roce 1998 určené pro provozovny lehkého průmyslu. Nabízí veškerou infrastrukturu a další náležitosti nutné pro tento druh podnikání, včetně snadného přístupu po rychlostní silnici R10 (http://www.webhouse.cz/benatky-n-jizerou, kratochvilova@benatky.cz).

(ek)

Bilsing Automation Czech s. r. o.
Českobratrské nám. 285
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420/326/73 15 06
fax: +420/326/73 15 05
e-mail: mb@bilsing.cz

Inzerce zpět