Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Východní Evropa chce být při rozvoji a regulaci umělé inteligence v EU slyšet

Svaz průmyslu a dopravy ČR sezval ke kulatému stolu do Prahy zástupce osmnácti zaměstnavatelských svazů a platforem pro umělou inteligenci z deseti zemí střední a východní Evropy. Na akci nazvané AI Challengers diskutovali o tématu umělé inteligence, o plánech na její rozvoj v EU a o společném postupu v této oblasti. Svá doporučení k možné regulaci tohoto odvětví zaslali Evropské komisi. Svaz průmyslu tímto setkáním prohloubil spolupráci se zahraničními partnery z regionu střední a východní Evropy, aby koordinoval společná stanoviska k rozvoji digitální agendy v EU.

Umělá inteligence se stává jedním z prioritních témat nové Evropské komise. Ta vydala plán opatření na rozvoj i regulaci umělé inteligence ve formě Bílé knihy již 19. února 2020. Plánovaná regulace tohoto odvětví může přitom silně ovlivnit konkurenceschopnost evropských podniků i ekonomický rozvoj EU.

Svaz průmyslu se proto rozhodl zahájit diskusi o potřebách byznysu a akademické sféry střední a východní Evropy v tomto oboru. Na jednání v Praze přijali pozvání zástupci zaměstnavatelských svazů a platforem pro umělou inteligenci z Česka, Slovenska, Slovinska, Polska, Litvy, Bulharska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska.

Setkání nastartovalo budoucí regionální spolupráci v oblasti umělé inteligence. Na tomto prvním jednání se účastníci informovali o současném stavu v oblasti umělé inteligence v jednotlivých zemích, vyměnili si názory a zkušenosti. Společně také probírali možné přístupy k regulaci rozvoje umělé inteligence. Ta by měla efektivně chránit soukromí, bezpečnost i práva evropských občanů a zároveň podporovat rozvoj a využití umělé inteligence v praxi. Zástupci vydali ve společném prohlášení pět hlavních doporučení pro rozvoj AI, která zaslali Evropské komisi a europoslancům (viz https://www.spcr.cz/images/Joint_Statement_AI_CEE.pdf). 

(Svaz průmyslu ČR)