Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
V laboratoři bioplastů na Fakultě chemické VUT v Brně vznikl koncept jednoduchého respirátoru, který by bylo možné vyrábět levnou technologií stejně jako třeba plastové nápojové kelímky. Metoda vakuového termoformingu umožní masovou výrobu a dostupnost nejen pro složky záchranného systému, ale i pro běžné obyvatele.
S nápadem výroby polomasky technologií vakuového termoformingu začal pracovat v březnu 2020 Radek Přikryl z Ústavu chemie materiálů Fakulty chemické VUT: „Ve stavu, kdy nebyly ochranné prostředky, jsme chtěli primárně zkusit vybavit VUT z něčeho dostupného. Když v tu chvíli zrovna držíte plastový kelímek v ruce, napadne vás ledacos. Komerčních řešení je spousta, ale žádné v tu chvíli nebylo dosažitelné.“ Materiáloví inženýři se proto obrátili na kolegy z Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT a společně se pustili do vývoje respirátoru. Zkušenosti s parametrickým 3D modelováním a tvorbou výrobních dat, ale také s ergonomií masek vyvíjených paralelně pro 3D tisk umožnily za tři týdny vyrobit formy pro vakuové formování plastů a funkční prototyp polomasky. Díky tomu, že jde o plastovou skoّřepinu, je tento respirátor neuvěřitelně lehký a celkem poddajný. I s textilním filtrem a gumičkami má méně než 25 g. Pro představu: hmotnost nejlehčích textilních respirátorů je asi 10 g. Respirátory s výměnnými filtry váží a desetkrát víc. Respirátor z VUT je koncipoán tak, aby měl lehce vyměnitelný textilní filtr. Kvalita filtru určí stupeň ochrany. Je moné využít lokálně dostupný filtrační materiál. Materiál samotné masky je omyvatelný a dezinfikovatelný alkoholovými dezinfekčními prostředky.
Respirátor je testovan s filtračními textiliemi pro třídu FFP1 a FFP2. Je-li správně nasazen, je veškerý vzduch nádechu i vdechu filtrován. Respirátor by mohly ocenit nejen složky záchranného systému, ale i běžní obyvatelé.
„Začali jsme pracovat také na vývoji těchto polomasek z materiálů, které mohou být rozložitelné v pّřírodě. To je důležité zejména pro pّřípadné využití v některých rozvojových zemích, kde není úplně dořešen sběr a recyklace plastového odpadu. Takové materiály nám na míru vyvíjí společnost Panara Nitra spolu s kolegy z Fakulty chemické a potravinářské technologie STU Bratislava,“ uvedl Radek Přikryl a dodal: „Na stole máme první funkční prototypy jedné základní velikosti, které předáváme na další testování. Chceme tento koncept výroby levných respirátorů nabídnout firmám, které s vakuovým termoformingem pracují. Společně s vhodným investorem bychom rádi provedli zhodnocení reálného využití v praxi. Pّřípadného výrobce pak čeká ještě celá ّřada certifikací.“
[Tiskovل zprلva VUT v Brnى, 24. 4. 2020.]
(ed)
Obr. 1. Prototyp respirátoru vyvinutého ve VUT v Brně