Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Vše v jednom – průmyslový řídicí počítač s integrovanými funkcemi PLC

číslo 4/2005

Vše v jednom – průmyslový řídicí počítač s integrovanými funkcemi PLC

Na listopadovém norimberském veletrhu SPS/IPC/Drives představila firma Phoenix Contact řídicí systém Automationworx S-Max: průmyslový řídicí počítač včetně softwaru realizujícího funkce programovatelného automatu (softPLC), komunikační funkce a vizualizaci.

Obr. 1.

Obr. 1. S-Max s 6,4“ displejem, 12“ displejem a bez displeje

Zákazník si zvolí pouze operační systém (Windows XP Embedded nebo CE.net) a provozní sběrnici a firma dodá předem prověřené a instalované řešení s optimálně vzájemně sladěnými hardwarovými a softwarovými komponentami. To zaručuje úspory času a nákladů při objednávání, zpracování projektu a uvádění zařízení do provozu.

Vizualizace

Vizualizační software, který je integrální součástí systému S-Max, se vyznačuje intuitivní obsluhou a dynamickými animacemi objektů. Opakovaně použitelné instance objektů umožňují efektivní práci. Pomocí rozhraní OPC lze objekty jednoduše a rychle integrovat do existujících projektů.

Komunikace

Do S-Max lze integrovat komunikační rozhraní pro provozní sběrnice Profibus, CANopen nebo DeviceNet, přičemž v jednom zařízení mohou být taková rozhraní paralelně až tři, takže nic nestojí v cestě bezproblémovému přenosu a rychlému zpracování dat.

Obr. 2.

Obr. 2. S-Max – pohled na připojovací konektory

Hardwarová výbava

Po hardwarové stránce je S-Max výkonný panelový průmyslový počítač s procesorem VIA Eden 667 MHz a kompaktní pamětí typu flash 64 až 512 MB. Počítač je umístěn v odolné hliníkové skříni s masivní čelní deskou a pracuje bez ventilátoru. Jeho vestavná hloubka je proto velmi malá, a aby se předešlo vibracím, neobsahuje ani žádné jiné rotační dílce. Barevný dotykový TFT displej 6,4" má rozlišení 640 × 480 obrazových bodů. Nově jsou k dispozici i verze s 12", 15" a 17" displejem, popř. bez displeje (obr. 1). Kromě již zmíněných rozhraní pro provozní sběrnice jsou součástí S-Max i dvě rozhraní pro Ethernet a další běžná počítačová rozhraní (USB, PS-2, COM, LPT‚ VGA; viz obr. 2).

Řídicí software

Řídicí software obsahuje nástroje pro správu řídicích programů i jejich zpracování. Jeho součástí jsou i nástroje pro odlaďování programů a uvádění řízených strojů do provozu. Programovací systém Multiprog zahrnuje programovací jazyky podle normy IEC 61131 i prostředky pro přehlednou správu projektu. Práci v reálném čase zaručuje samozaváděcí systém Proconos. Pro program je k dispozici 118kB paměť NVRAM.

Provozní stavy PLC lze ovládat nezávisle na panelovém PC přepínačem (run, stop, reset). Provozní stav PLC i PC je obsluze signalizován barevnými LED na čelním panelu.

Gustav Holub