Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Volně dostupné specifikace fyzické vrstvy sběrnice CAN

Nezisková organizace CAN in Automation (CiA) zveřejnila ve stadiu návrhu specifikace fyzické vrstvy sběrnice CAN pro běžné průmyslové komunikační sítě (specifikace CiA 102) a pro sítě jiskrově bezpečné (specifikace CiA 103).
 
Specifikace CiA 102 stanovuje osm přenosových rychlostí pro vysokorychlostní sítě CAN (od 1 Mb/s do 10 kb/s) odpovídajících normě ISO 11898-2, popř. ISO 11898-5 (režim s malou spotřebou). Obsahuje také pokyny k použití transceiveru (Physical Medium Attachment – PMA) a kabelu s konektorem (Medium Dependent Interface – MDI) užitečné při vypracovávání návrhu přístrojů i při projektování komunikačního systému. Aktualizovaná specifikace je současně základem sítí s protokolem CANopen využívajících čipy transceiverů s velkými rychlostmi přenosu.
 
Specifikace CiA 103 rámcově definuje velmi rychlé sítě CAN vhodné k použití v prostředí s nebezpečím výbuchu. Byla vytvořena ve spolupráci se střediskem CPAC (Center for Process Analytical Technology) při University of Washington v Seattlu, USA. Jiskrově bezpečná sběrnice CAN (Intrinsically Safe CAN – IS-CAN) vyžaduje 3,3V čipy transceiverů a mikrořadiče s moduly CAN na čipu. Jako první začali specifikaci CiA 103 používat výrobci senzorů pro plynové chromatografy (obr. 1). Přístroje odpovídající specifikaci CiA 103 již získaly v Severní Americe příslušné certifikáty umožňující používat je v prostředí s nebezpečím výbuchu tamější kategorie Class 1, Division 1 (blíže viz článek Jiskrově bezpečná sběrnice CAN, Automa 11/2009 – pozn. red.).
 
Specifikace CiA 102 a CiA 103 lze zdarma stáhnout z webových stránek CiA (www.can-cia.org).
[Tisková zpráva CiA, 8. února 2010.]

(sk)