Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Víceúčelové rozvodnice ABB řady Gemini

Firma ABB dodává na trh nové plastové rozvodnice vhodné pro montáž do náročných prostředí. Plastové rozvodnice s vysokým krytím IP66 se uplatní v mnoha různých úlohách. Jsou k dispozici v šesti velikostech, s průhlednými nebo plnými dvířky.
 

Materiál a rozměry

Rozvodnice jsou vyrobeny z termoplastu technologií společného vstřikování. Termoplast, který je stoprocentně recyklovatelný, si po dlouhou dobu zachovává příznivé mechanické vlastnosti a z něj vyrobené rozvodnice jsou stejně kvalitní jako tradiční polyesterové skříně laminované skleněným vláknem. Na rozdíl od nich však skříně nového provedení z termoplastu nevykazují některé nepříjemné vlastnosti, např. to, že po čase skleněné vlákno vystoupí na povrch polyesteru, dále omezenou odolnost proti UV záření nebo nepohodlné obrábění. Použité materiály a výrobní technologie dovolují vyrábět skříně vysoké estetické úrovně (obr. 1), korespondující se vzhledem ostatních rozvodnic společnosti ABB. Rozvodnice jsou dodávány v šesti různých velikostech, uvedených v tab. 1.
 

Možnosti použití a příslušenství

Podle zvolených komponent může být rozvodnice použita pro automatizační (obr. 2) nebo distribuční systémy, s částečnou montážní deskou, kterou je možné připevnit na vertikální nosníky, lze rozvodnici použít i pro úlohy smíšené.

 
U automatizačních systémů je možné rozvodnice Gemini vybavit montážní deskou, jež je k dispozici ve třech provedeních. Poté, co jsou na montážní desku nainstalovány a zapojeny přístroje, opatří se stavitelnými nožkami a háčky (obr. 3), které umožní vložit hotovou montážní desku dovnitř skříně a usadit ji na místo v jedné ze sedmi různých hloubek. V každé z těchto poloh je možné ji ještě jemně nastavit do tří dalších úrovní. Pro nastavování nejsou třeba žádné nástroje. Rozvodnice může být rovněž doplněna závěsnými vnitřními dvířky, na která lze montovat ovládací a signální prvky.
 
Co se týče distribučních nebo smíšených systémů (obr. 4), nosným prvkem jsou dva vertikální nosníky (obr. 5) s integrovaným vodičovým žlabem pro uložení propojovacích vodičů, mezi které se upevňují komponenty podle požadované konfigurace. Všechny komponenty se mezi vertikální nosníky upevňují na západku bez použití nástrojů; je možné je taktéž nastavit až do šesti různých instalačních hloubek s odstupem po 12,5 mm a na výšku je uspořádat do řad, které jsou od sebe ve vzdálenosti 75 mm.
 
Rozvodnice pro automatizační a distribuční systémy mohou být vybaveny příslušenstvím, které dále rozšiřuje možnosti jejich použití. Ventilace a soupravy k odstraňování kondenzovaných vodních par zvyšují bezpečnost provozovaných zařízení a chrání je proti nepříznivým vlivům tepla a vlhkosti. Konzoly pro zavěšení, montážní soupravy na sloup nebo podstavec k upevnění na podlahu obecně usnadňují jejich instalaci.
 
K zabudování do dvířek jsou k dispozici zámky tří různých typů, jimiž je možné nahradit standardně poskytovaný zámek pro dvoustranný klíč. Dodávaným univerzálním klíčem lze odemknout a zamknout zámky tří typů.
 
Průhledná nebo plná dvířka rozvodnice jsou dodávána odděleně, z přední strany jsou opatřena ochrannou fólií a jsou vždy samostatně zabalena v kartonovém obalu. Díky tomu je lze instalovat až po skončení všech montážních prací uvnitř rozvodnice. Po celou tuto dobu zůstávají chráněna proti případnému mechanickému poškození. Instalují se na závěsy a mohou být otevřena v úhlu větším než 180°, což velmi usnadňuje přístup do rozvodnice. Technické parametry rozvodnice jsou:
  • stupeň krytí IP66,
  • barva šedá odstínu RAL 7035,
  • odolnost proti rázům IK10 (20 joulů),
  • jmenovité pracovní napětí do 690 V,
  • jmenovitý pracovní proud do 400 A,
  • zkouška žhavou smyčkou do 750 °C,
  • rozsah povolené pracovní teploty od –25 do +100 °C.
Jednoduchá montáž, praktická instalace a výjimečně víceúčelové provedení jsou vlastnosti, díky nimž jsou tyto rozvodnice vhodné nejen pro automatizační, ale i distribuční systémy. Uplatní se i ve velmi náročných podmínkách (např. v prostředí s možností kontaktu s kyselinami nebo mastnotami). Zájemci mohou kontaktovat výrobce rozvodnic na níže uvedené adrese a vyžádat si podrobný katalog nebo návštěvu obchodního zástupce.
 
Ing. Jiří Mynář, ABB s. r. o.
 
ABB s. r. o.
Heršpická 13, 619 00 Brno
tel.: 543 145 457
 
Obr. 1. Rozvodnice Gemini z termoplastu vhodné pro automatizační i distribuční systémy
Obr. 2. Rozvodnice v automatizačním systému
Obr. 3. Stavitelné háčky (a) a nožky (b) pro usazení montážní desky do rozvodnice
Obr. 4. Rozvodnice Gemini v distribučním systému
Obr. 5. Usazení vertikálních nosníků s komponentami pro distribuci do rozvodnic
 
Tab. 1. Rozměry rozvodnic Gemini