Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Více než integrace: PACSystems

číslo 6/2003

Více než integrace: PACSystems

Firma GE Fanuc Automation představila na veletrhu Hannover Messe revoluční novinku v oblasti průmyslové automatizace, novou řadu programovatelných řídicích jednotek PACSystems™. Jednotky PACSystems nabízejí jednotný řídicí runtime a univerzální programovací prostředí. To zajišťuje plnou přenositelnost mezi mnoha hardwarovými platformami a skutečnou konvergenci řídicích řešení. PACSystems poskytují zákazníkům i mnoho dalších výhod, včetně zvýšení výkonu a produktivity práce a snadného přechodu pro stávající uživatele programovatelných automatů GE Fanuc.

Obr. 1.

Řada PACSystems obsahuje plně integrované řídicí systémy slučující řídicí runtime, vývojový software Cimplicity Machine Edition a různé hardwarové platformy. Řídicí runtime je postaven na bázi standardní architektury vestavných (embedded) jednotek a používá špičkové komerční operační systémy. To zajišťuje jeho přenositelnost na mnoho hardwarových platforem. Díky tomu může uživatel volit hardware a programovací jazyk, které nejlépe vyhovují konkrétní aplikaci. Systém podporuje distribuované I/O a komunikaci po standardních průmyslových sběrnicích, jako jsou Ethernet, Profibus, DeviceNet™ nebo Genius®.

„PACSystems představují revoluční změnu v oblasti průmyslového řízení, která umožňuje realizovat konvergenci celého řízení oproti integraci jednotlivých částí a komponent,“ vysvětluje John Pritchard, senior-viceprezident a generální manažer divize automatizační techniky firmy GE Fanuc Automation Europe. „Díky jednotnému vykonávání programu, spojenému s jedním univerzálním vývojovým prostředím, může uživatel využít výhody výkonného vývojového prostředí pro mnoho aplikací. Inovace produktů firmy GE Fanuc řeší zásadní technické a obchodní problémy, jako je vyšší produktivita a komunikační otevřenost. Flexibilní technika může uživatelům pomoci znásobit celkový výkon jejich automatizačních systémů, snížit náklady na inženýrink a výrazně potlačit obavy týkající se krátkodobé i dlouhodobé přenositelnosti a životnosti hardwarových platforem.“

PACSystems nabízejí hladkou cestu přechodu k řídicím systémům s více funkcemi. Zajišťují ochranu investic zákazníka, neboť umožňují snadný upgrade z existujících řídicích systémů firmy GE Fanuc. PACSystems dokážou pracovat s téměř celým stávajícím sortimentem I/O jednotek GE Fanuc, který čítá více než sto různých modulů.

Úspěšně etablovaný software Cimplicity Machine Edition, který je lokalizován do češtiny, zajišťuje univerzální inženýrské vývojové prostředí pro programování, konfiguraci a diagnostiku aplikace. Díky programování s využitím proměnných, uživatelské knihovně pro opakované použití vytvořeného softwaru a režimu pro předběžný test aplikací je Cimplicity Machine Edition uživatelsky přívětivým prostředím, které může zlepšit produktivitu programování.

Craig Resnick z ARC Advisory Group poznamenává: „Programovatelné automaty se rozvíjely začleněním standardních otevřených rozhraní, využívalo se aplikace několika domén v jednom PLC, přecházelo se na distribuovanou modulární architekturu a využívaly se možnosti moderního softwaru. Nový koncept programovatelného automatu (Programmable Automation Controller, PAC) bude hrát rozhodující roli v automatizaci průmyslových provozů jak dnes, tak i v budoucnu.“

První hardwarovou platformou řady PACSystems, která bude uvedena na trh, je nejvýkonnější RX7i. Ta nabízí čtyřnásobně vyšší rychlost vnitřní sběrnice oproti předchozím PLC a až 10 MB paměti použitelné pro program a uložení dokumentace. CPU systému RX7i bude využívat procesory Pentium III 300 MHz a 700 MHz, bude mít k dispozici dva sériové porty, jeden RS-232 a jeden RS-485, a dva ethernetové porty 10/100 Mb/s se zabudovaným přepínačem. RX7i je postaven podle standardu VME64 a podporuje všechny standardní moduly VME včetně I/O Series 90™-70 a začlenění špičkových průmyslových produktů firmy VMIC, patřící GE Fanuc. GE Fanuc plánuje představení dalších hardwarových platforem v průběhu roku.

GE Fanuc Automation ČR s. r. o.
U Studánky 3
170 00 Praha 7 – Holešovice
tel.: 233 372 503
fax: 233 370 821
e-mail: info@gefanuc.cz
http://www.gefanuc.cz

Inzerce zpět