Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Vestavný počítač Multi-LAN NET 1815VD6N

V nabídce společnosti EVOC, jednoho z předních výrobců průmyslových počítačů, se nově objevuje produkt NET-1815VD6N (obr. 1). Jde o vestavný počítač typu multi-LAN s novou řadou procesorů Intel® Pineview Atom™ D510, které jsou vyrobeny 45nm technologií. Procesor Atom D510 se může pochlubit dvěma jádry, čtyřmi vlákny a podporou EM64T (64bitové zpracování dat). Frekvence jádra je 1,66 GHz, frekvence systémové sběrnice FSB 667 MHz a velikosti pamětí jsou L1 cache 2× 24 kB + 2× 32 kB a L2 cache 2× 512 kB.
 
Počítač NET-1815VD6N má dva paměťové sloty DIMM s podporou až 4GB paměti DDR2 667 a integrovaný grafický čip GMA3150, který je nástupcem GMA950. Grafickým výstupem počítače je jen port VGA, protože počítač je primárně určen pro síťové aplikace, které nemají velké požadavky na grafiku.
 
Vzhledem ke svému zaměření má počítač NET-1815VD6N šest integrovaných portů LAN 1 Gb/s, tři rozhraní SATA, jedno rozhraní DOM, slot pro kartu CF, dva porty COM integrované na desce (COM1 s konektorem typu RJ45), jedno rozhraní LPT a čtyři USB (dvě standardní a dvě „pinového“ typu). Teoretická maximální spotřeba celé desky je 96 W, ale průměrná spotřeba při testech byla jen 18 W. Počítač může být provozován v teplotách od 0 do +60 °C.
 
Počítač NET-1815VD6N patří do kategorie produktů s nízkou spotřebou. Je zaměřen na použití v síťových úlohách a pro přímé řízení. Má širokou oblast použití:
  • síťový firewall,
  • síťové operace,
  • komunikační brána,
  • low-end síťové servery apod.
Podporovanými operačními systémy jsou Microsoft Windows 7, XP, XPe, Vista a Linux.
 
EVOC je jedním z předních výrobců průmyslových a vestavných (embedded) počítačů. Má v nabídce více než 1 500 typů výrobků zahrnujících pasivní (bezventilátorové) počítače, moduly ETX/Com-Express, procesorové karty (full-size i half-size), jednodeskové počítače o velikosti 3,5" i 5,25", desky EPIC, průmyslová panelová PC, pracovní stanice, počítače standardu PC/104, karty Compact PCI, síťové prvky, odolné notebooky a také služby OEM/ODM. Jako společnost s high-tech zaměřením se EVOC věnuje poskytování vysoce spolehlivých produktů a hotových řešení pro nejrůznější oblasti použití, jako jsou bankovní sféra, energetika, elektronika, ochrana životního prostředí, herní průmysl, výrobní sféra, zdravotnictví, letectví a kosmonautika, telekomunikace nebo dopravní systémy. EVOC je také členem Intel Embeded Alliance – sdružení firem, které vyvíjejí vestavné počítače s procesory Intel a nabízejí komplexní systémy.
 
Obr. 1. Jednodeskový počítač multi-LAN NET-1815VD6N pro síťové operace