Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Vestavný inkrementální snímač pro ozubená kola

číslo 8-9/2003

Vestavný inkrementální snímač pro ozubená kola

Miniaturní vestavné inkrementální snímače MiniCoder firmy Lenord+Bauer jsou určeny pro bezdotykové snímání rotačního pohybu. Lze jimi spolehlivě určit polohu i při velmi pomalém pohybu. Maximální frekvence 20 kHz umožňuje použít je i u moderních vysokootáčkových motorů.

Obr. 1.

Funkce snímače MiniCoder GEL 2471 (obr. 1) je založena na principu vířivých proudů. Snímač zaznamenává pohyb ozubeného kola z elektricky vodivého materiálu. Snímače jsou při výrobě naprogramovány na ocelové či hliníkové kolo. Modul zubů ozubeného kola m může být od 1,5 do 3 mm. Pro mnohé aplikace je užitečná varianta snímače, která dokáže snímat pohyb rotoru ventilátoru.

Pro různé řídicí systémy jsou k dispozici i různé výstupy: např. jednoduchý jednokanálový výstup s obdélníkovým tvarem signálu pro brzdový systém, dvoukanálový výstup, který umožní rozlišit směr otáčení motoru z fázového posuvu signálů, nebo dvoukanálový výstup s jedním obdélníkovým signálem a druhým kanálem pro určení směru. Pro všechny varianty lze využít i invertované výstupy. Ve spojení s moderními vyhodnocovacími a řídicími systémy, které s nimi umějí pracovat, výrazně zvyšují odolnost signálů proti rušení.

Snímač je odolný proti přepólování napájení. Je v robustním pouzdru z korozivzdorné oceli s přímým nebo úhlovým výstupem kabelu. Provedení kabelů se dodává podle přání zákazníka. Snímač pracuje v rozsahu pracovních teplot –40 až +120 °C. Význačnou vlastností snímače je i dobrá elektromagnetická kompatibilita.

MED, spol. s r. o.
oficiální zastoupení firmy Lenord+Bauer
pro Českou republiku
a Slovenskou republiku
Jihlavská 610
140 00 Praha 4
tel.: 603 823 666, 261 263 844
fax: 261 260 423
e-mail: pavel.minovskyjr@medcz.cz

Inzerce zpět