Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Věnujete trochu času – a získáte čas

číslo 8-9/2004

Věnujete trochu času – a získáte čas

Je to snad protimluv? Vůbec ne! Jestliže si uděláte čas k návštěvě stánku Festo na MSV 2004 v Brně, potom se může stát, že investováním několika hodin uspoříte mnoho dalších. Zjednodušení a urychlení výrobních procesů je hlavní téma v celém světě průmyslové automatizace. Festo svými inovačními výrobky pohání tento proces aktivně dopředu.

Obr. 1.

Zájemci najdou expozici firmy Festo na stejném místě jako minulý rok: v pavilonu F, stánek 40. Při procházce stánkem budete obklopeni výrobky, které dosahují rychlostních rekordů. Příležitost ukázat své silné stránky – velkou dynamiku a výkon – zde dostane fluidní sval MAS.

Při prohlídce „vysokorychlostní arény„ zažijí návštěvníci „automatizovanou budoucnost„. Je pro ně připraveno překvapení v podobě Transrapidu – pneumaticky poháněného modelu rychlovlaku (obr. 1).

Festo představí také svou kompletní nabídku výrobků pro zpracovatelský průmysl, v níž zákazníci najdou vše od standardních výrobků po individuální řešení. Pohony, armatury, ovládání a inteligentní ventilové terminály s komunikačními rozhraními společně tvoří jeden spolupracující celek.

Festo má propracovanou nabídku služeb „od A do Z„. Paleta služeb je velmi široká a zahrnuje např.:

  • logistiku a přímé dodávky,
  • pneumatické systémy připravené k zabudování: jedno číslo dílu, jedno balení, jeden dodavatel,
  • úspory vzduchu a analýzu spotřeby vzduchu,
  • dvojrozměrné výkresy, prostorové CAD modely a softwarové nástroje pro výběr správného prvku,
  • vzdělávání.
Obr. 2.

Produktivita začíná u znalostí a kvalifikace. Dnes platí více než kdykoliv předtím, že potřeba vzdělávání nepřetržitě vzrůstá. Návštěvníci MSV budou mít možnost seznámit se s aktivitami společnosti Festo i v této oblasti.

Několik vybraných novinek

Co konkrétně najdou odborníci ve stánku firmy Festo? Uvidí zde např. rychlý kompaktní manipulátor HSP, který jsme našim čtenářům představili v čísle 1 letošního roku (str. 16). Dále to budou pneumatické ventily MPA, které jsou typickým představitelem ventilů přizpůsobitelných široké škále aplikací: k dispozici jsou všechny běžné varianty uspořádání od 5/3 do 2 × 3/2, průtok může být až 360 l/min. Namísto běžného paralelního spojování ventilů využívají ventily MPA sériové zapojení (paralelní zapojení však zůstává jako volitelná varianta). V jednom terminálu mohou být použity i rozdílné pracovní tlaky. Pomocí komunikačního bloku CPX je možné tyto ventily připojit k běžným průmyslovým sběrnicím (obr. 2). To mj. usnadňuje jejich diagnostiku a údržbu.

Další zajímavou novinkou je elektrický servopohon MTR-AC (obr. 3). Ve spojení s letmou osou DGEA představuje vhodné řešení pro mnohé úlohy polohování. Lze jej však použít nejen s touto osou, ale i s libovolným pohonem řady DGE a řídicím systémem SEC.

Obr. 3.

Mezi novinkami v oblasti pohonů je možné jmenovat i standardní pneumatické pohony ADN a AEN. Leckterého čtenáře snad napadne, co může být zajímavého na standardních pohonech? Pneumatické pohony ADN jsou konstruovány podle normy ISO 21287. Tato norma zahrnuje kompaktní pohony o délce zdvihu od 1 do 500 mm a o průměru od 20 do 100 mm. Pneumatické pohony ADN však nabízejí více, než je uvedeno v normě: mají rozšířený rozsah průměrů od 12 do 125 mm a k dispozici je mnoho variant provedení, jež vyhovují většině individuálních požadavků zákazníků. Navíc tyto pohony používají speciální třídílné písty, které umožňují dosahovat krátkých dob cyklů a velkých výkonů, a mimo to jsou kratší než běžné písty. Lze je proto uložit do delšího vedení, jež odolává větším příčným silám než vedení běžných pístů.

Pohony ADN jsou vhodné především pro montážní linky v lehkém průmyslu. Pro podobné aplikace lze použít i bezpístnicové pohony DGC. K dispozici jsou varianty s vedením v kuličkových oběžných pouzdrech, s tlumiči nárazu nebo vodicími saněmi.

Čtenáři, které zaujaly ventilové terminály CPX, představené v našem časopise v čísle 8-9/2003 (str. 66), budou mít možnost si je na MSV prohlédnout na vlastní oči. Tyto terminály jsou dalším z lákadel bohaté expozice společnosti Festo.

Festo dodává také komponenty pro analýzu spotřeby stlačeného vzduchu. Z této oblasti jmenujme např. nové, přesné a rozměrově úsporné průtokoměry SFE1 a SFE3.

Nakonec ještě jedna novinka, tentokrát z oblasti úpravy vzduchu: sortiment modulárních jednotek úpravy vzduchu MS, zahrnující zatím MS 4 se světlostí 40 mm a MS 6 se světlostí 62 mm, byl rozšířen o MS 12 s jmenovitou světlostí 124 mm a maximálním průtokem 22 000 l/min. Díky velkému průtoku je MS 12 vhodná pro systémy s velkou spotřebou vzduchu. Modulární koncepce dovoluje sestavit jednotku tak, aby plnila všechny požadované funkce. Zdarma dodávané výkresy (CAD) usnadňují konstrukční práce a začlenění jednotky do systému. Pro zvýšení spolehlivosti má jednotka bezpečnostní funkce, jako např. uzamykatelný regulátor tlaku, aktivní zámek filtru nebo přimazávání tlakového vzduchu.

(Festo)

Festo spol. s. r. o.
Pod Belárií 784
143 00 Praha 4
tel.: 261 099 611
fax: 261 099 634
e-mail: info_cz@festo.com
http://www.festo.cz

Inzerce zpět