Aktuální vydání

celé číslo

03

2023

Automatizace strojírenské výroby

HMI a operátorské panely

celé číslo

Velmi přesný průtokoměr s programovatelnými výstupy

číslo 12/2003

Velmi přesný průtokoměr s programovatelnými výstupy

Robustní a spolehlivé průtokoměry vyráběné již 50 let švédskou firmou Eletta jsou v celém světě uznávány zejména pro svou dlouhou dobu provozního života a spolehlivou funkci i v nepříznivém průmyslovém prostředí.

Obr. 1.

Průtokoměry Eletta se vyznačují jednoduchou konstrukcí. Využívají ověřený měřicí princip založený na měření tlakové ztráty na vyměnitelné kalibrované kruhové škrticí cloně. To vše pro uživatele znamená pohodlnou obsluhu.

Novinkou v nabídce firmy je M-series (obr. 1) – kompaktní průtokoměr určený do náročných podmínek současných průmyslových provozů vyžadujících po celém světě inteligentní automatizační prostředky s digitální komunikací. Uvedený přístroj dále rozšiřuje dosavadní řadu velmi kvalitních programovatelných průtokoměrů.

Charakteristika

Elegantní konstrukce průtokoměru M-series obsahuje veškeré nezbytné součásti moderního inteligentního průtokoměru. Přístroj se skládá ze dvou základních částí: z vyměnitelné kalibrované škrticí clony v nově vyvinuté průtočné trubici, která je umístěna v potrubí, a z vyhodnocovací části. Elektronika včetně řídicího mikroprocesoru je umístěna v plastovém krytu vyrobeném s ohledem na zajištění elektromagnetické kompatibility přístroje. Senzory tlaku jsou umístěny v uzavřených komůrkách na konci tlakových kanálků (obr. 2).

Obr. 2.

Veškeré údaje, tj. naměřené hodnoty i parametry průtokoměru, jsou dostupné přes standardní počítačové rozhraní (umožňuje měřit i teplotu protékajícího média). Údaj o průtoku je dále nesen lineárně závislým standardním výstupním signálem 4 až 20 mA při dvouvodičovém napájení. Průtokoměr má jeden výstupní kontakt (alarm) spínající při překročení horní nebo dolní mezní hodnoty průtoku nastavitelné v celém měřicím rozsahu. Číslicová komunikace, napájení v kombinaci s analogovým výstupem a výstražný signál jsou vedeny přes závitový konektorový spoj s krytím IP67, jenž je umístěn na plastovém krytu.

Průtokoměr M-series je před dodáním zákazníkovi naprogramován podle jím zadaného požadavku. Je-li to nezbytné, může být, při použití softwaru Eletta Flow M-WIN, přeprogramován i na místě.

Škrticí clony jsou k dispozici pro různé měřicí rozsahy se závitovým (DN 15 až DN 40) i přírubovým připojením (DN 15 až DN 400). Mimo klasické aplikace jde o přístroj vhodný např. ke sledování průtoku v chladicích nebo mazacích okruzích a k ochraně tepelných čerpadel před zamrznutím.

Výhody

Průtokoměr M-series je výsledkem práce zkušeného týmu konstruktérů. Je to jednoduchý, robustní a spolehlivý systém, který dokazuje, že lze dále zdokonalovat i tradiční princip průřezového měření.

Tab. 1. Základní parametry průtokoměru M-series

Průtok rychlost max. 3,5 m/s (např. 120 l/min při DN 25)
Přesnost ±1 % z měřicího rozsahu
Smáčený materiál slitina mědi, korozivzdorná ocel 316L
Těsnění (o-kroužky) FPM (Viton)
Maximální tlak 1 MPa
Teplotní rozsah –10 až +80 °C
Materiál krytu vodivý polypropylen
Krytí IP67
Napájení 8 až 28 V DC, dvouvodičově
Výstupy 4 až 20 mA, alarm (FET, 60 V AC/DC, 350 mA), RS-485
Vstupy nastavení a programování v softwaru Eletta Flow M-WIN
Software a příslušenství CD s programem a sada kabelů a konektorů (volitelně)
Připojení k technologii DN 15 až DN 25, (1/2", 3/4"; a 1" BSP)

Výhodami zmiňovaného průtokoměru jsou zejména robustní konstrukce a malé rozměry, možnost programovat jej a měřit teplotu média s použitím přenosného PC, dále dvouvodičové napájení a nastavitelný spínací výstup. Snímač je vhodný pro měření průtoku kapalin i plynů a může být nainstalován v jakékoliv poloze – svislé, vodorovné, nebo dokonce dnem vzhůru – bez jakýchkoliv dalších doplňků či držáků.

V přístroji nejsou žádné pohyblivé části, které by mohly být mechanicky poškozeny. Výhodná je také možnost modernizovat vyhodnocovací část bez vyjmutí měřicí části z potrubí, což znamená úsporu nákladů.

Dostupnost

Nová generace velmi přesných průtokoměrů je bezesporu velkým krokem vpřed. Průtokoměry Eletta M-series a další výrobky ze sortimentu švédské firmy Eletta AB Huddinge dodává na český a slovenský trh výhradní dodavatel této firmy, společnost Level Instruments spol. s r. o.

(Level Instruments)

LEVEL INSTRUMENTS spol. s r. o.
Přemyslovců 43
709 00 Ostrava-Mariánské Hory
tel.: 596 622 884, 596 622 618
fax: 596 620 618
hot-line: 602 533 433
e-mail: info@levelin.cz
http://www.levelin.cz

Inzerce zpět