Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Veletrh zkušebnictví a techniky pro zajištění jakosti v Malajsii

Hospodářství v regionu jihovýchodní Asie je na vzestupu. Nejde přitom už jen o superlevnou pracovní sílu konkurující Číně. Cílem sdružení ASEAN, jehož členy jsou Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Myanmar, Singapur, Thajsko a Vietnam, je podporovat ekonomický růst, sociální pokrok i kulturní rozvoj. Stále větší důraz je kladen i na ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj. Prohloubení spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí, vodohospodářství, obnovitelných zdrojů energie nebo zpracování odpadů bylo cílem podnikatelské mise, kterou uspořádal Svaz průmyslu a dopravy v listopadu 2019 do Malajsie a Viet­namu. Podnikatelé při ní doprovázeli ministra životního prostředí ČR Richarda Brabce.

Nejvýznamnějším obchodním partnerem Česka v regionu je Malajsie. Jde o zemi s rychle se rozvíjející ekonomikou, která už dávno není závislá jen na kaučuku, palmovém oleji a ropě. Vznikla zde zcela nová odvětví, např. automobilový průmysl, výroba elektronických součástek nebo výroba kompozitních materiálů určených pro letectví. Vybrané obory jsou podporovány vládou: informační a komunikační technika, biotechnologie, nanotechnologie a technika pro ochranu životního prostředí.

Ve dnech 27. a 28. února 2020 se v kongresovém centru v Kuala Lumpuru v Malajsii uskuteční veletrh spojený s konferencí Control World Expo. Veletrh bude zaměřený na zkušebnictví, měřicí a kontrolní techniku a zúčastní se jej na 80 vystavovatelů, mezi nimiž budou i takové významné firmy v oboru, jako jsou Mitutoyo Corporation, ZEISS nebo Hitachi High-Technologies. Na doprovodném kongresu vystoupí bezmála 40 významných řečníků, z místních např. Madani Sahari, ředitel Malajského institutu pro automobilový průmysl, robotiku a IoT, ze zahraničních Henrik von Schee, německý konzultant a influencer, který sám sebe označuje za otce průmyslu 4.0. Tématem bude chytrá výroba a zajištění kvality výroby v moderním průmyslu.

Pořadatelé očekávají více než 3 000 návštěvníků. Protože v Malajsii jsou základem obchodní spolupráce tradičně osobní vztahy, bude důležitou součástí akce kromě příležitostí k prezentaci novinek a trendů také část věnovaná navazování osobních kontaktů.

Control World Expo je první akcí svého druhu v jihovýchodní Asii. Koná se za podpory Malajsijského úřadu pro investiční rozvoj a dalších oficiálních institucí a soustředí se na letecký a automobilový průmysl, výrobu polovodičových součástek a zdravotnickou techniku. Více na https://controlworldexpo.com/.

(Bk)