Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Veletrh Vision 2010: rekordní počet návštěvníků

Oficiální údaje veletržní správy Messe Stuttgart hovoří o 323 vystavovatelích (oproti 297 v roce 2009) i velkém počtu návštěvníků – jejich loňský počet, 6 800, překonal i rekordní rok 2008. Nicméně charakter veletrhu se změnil: Vision 2010 zabíral jen dvě haly stuttgartského výstaviště, mnozí z vystavovatelů, jejichž stánky byly nepřehlédnutelnými dominantami minulých ročníků, chyběli nebo volili skromnější prezentaci.
 
Loňský ročník charakterizovala snaha organizátorů učinit veletrh atraktivnější pro koncové uživatele. Z typického návštěvníka minulých ročníků, tedy systémového integrátora, se má v budoucnu stát vystavovatel. Proto bylo na veletrhu vidět i více exponátů z oblasti integrace strojového vidění, a to nejen z průmyslových provozů. Svědčila o tom i Integration Area, ve srovnání s minulým ročníkem s větší plochou, kde mohli zájemci diskutovat o svých aplikacích s přítomnými vystavovateli. Dále bylo možné navštívit VISION Application Park (modifikovaný Application Park) a prohlédnout si modelovou integraci strojového vidění do průmyslového výrobního provozu. Popularizaci robotů i počítačového vidění zajišťovala utkání robotů ve fotbale, RoboCup, kde měli návštěvníci možnost zachytat si ve fotbalové bráně ohrožované penaltou z „nohy“ robota.
 
Tradiční dodavatelé průmyslových kamer jako Basler, Dalsa JAI, Lumenera, Matrox a další nepřinesli na veletrh žádnou záplavu novinek. Prezentovali spíše vylepšené modely již existujících produktových řad. Cenu Vision Award získala rychlá kombinovaná řádková kamera ColorRanger firmy Sick, která rozšiřuje současnou řadu Ranger. Kombinované vícečipové kamery se vůbec zdály být loňským hitem. Umožňují snímat ve více částech světelného spektra, kombinovat černobílý a barevný obraz nebo vytvářet trojrozměrné obrazy, což dokážou právě oceněné kamery Ranger.
 
Zajímavé bylo nahlédnout do stánků vystavovatelů asijských zemí, které se svou účastí snaží podpořit průnik do Evropy. Často jsou to firmy specializované na jeden vertikální trh, který se rozvinul na základě určité oblasti průmyslové výroby v Asii. Jde např. o kamery pro inspekci ve výrobě mikroelektroniky, solárních panelů, displejů pro počítače i televizní přijímače. Jsou to většinou skutečně špičková zařízení, ovšem v Evropě, kde průmysl žije hlavně z výroby automobilů, nebude jejich využívání nijak masové.
 
Zajímavý je vývoj v oblasti kamerových senzorů a inteligentních (smart) kamer. Vzhledem k rostoucím výkonům procesorů téměř mizí rozdíl mezi videosenzorem a inteligentní kamerou, tak jak byl chápán v minulých letech. Videosenzory jsou nyní vybavovány softwarovými inspekčními nástroji, které byly v minulosti vyhrazeny pro třídu inteligentních kamer. Někteří výrobci inteligentních kamer ve snaze využít investice do softwaru se pokoušejí posunout kamery blíže k otevřeným PC systémům. Nabízejí „embedded vision system“, což je v podstatě PC s proprietárním operačním systémem, na kterém může původní inspekční software z inteligentní kamery běžet rychleji a zvládat složitější inspekční úlohy i připojení více kamer. Typickým příkladem je nový systém Impact M firmy PPT vision. Naproti tomu otevřené systémy infiltrují trh inteligentních kamer. Jestliže ještě na veletrhu Vision 2009 byla kompaktní kamera s vestavěným PC naprostou novinkou, vloni ji vystavovalo již několik výrobců.
 
Podivné však bylo, že vloni na veletrhu Vision chyběli výrobci otevřeného PC softwaru pro systémy strojového vidění. Ani společnosti, jako jsou National Instruments nebo MvTec Software (Halcon), neměly na veletrhu vlastní stánky; nechaly se zastupovat svými distributory. Podobná redukce byla znatelná i v prezentacích výrobců čipů určených ke snímání obrazu a hardwarových komponent. Eastman Kodak byl v podstatě jediným přítomným z velkých výrobců obrazových senzorů; představil se malým stánkem v hale 6.
 
Jak tedy shrnout dojmy z loňského, již třiadvacátého ročníku veletrhu Vision? Opatrný rozběh po dvou hubených letech, méně okázalosti, znatelný posun k aplikacím, a to i z oblastí mimo průmyslovou výrobu.
Otto Havle
 
Obr. 1. Pohled do jedné ze dvou hal stuttgartského výstaviště, které v listopadu 2010 obsadil veletrh Vision 2010