Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
V německém Norimberku se ve dnech 11. až 13. října 2011 konal mezinárodní veletrh it-sa (
www.it-sa.de), věnovaný kybernetické bezpečnosti a zabezpečení informačních a komunikačních systémů. Ze zdůrazněných témat lze jmenovat např. zabezpečení webových aplikací, vztah cloud computingu a bezpečnosti, metody autentizace, prostředky pro ochranu dat, zabezpečení mobilních prostředků výpočetní techniky a bezpečnostní rizika sociálních sítí.
Stále vetší pozornost je věnována také zabezpečení informačních a řídicích systémů v průmyslové, ale i domácí automatizaci. Vždyť virus Stuxnet zřejmě pocházel z velmi profesionální dílny a upozornil na to, že výrobou různých virů, trojských koňů a jiného škodlivého softwaru se zdaleka nezabývají jen amatéři, kteří se zaměřují na kancelářské informační systémy (o viru Stuxnet chystáme do některého z příštích vydání tištěné verze časopisu Automa rozsáhlejší článek). Na úvodní tiskové konferenci na tržní aspekty v tomto oboru upozornil Dr. Karsten Ottenberg z německého spolkového svazu pro informatiku, telekomunikace a nová média BITKOM. Podle něj jsou prostředky pro zajištění kybernetické bezpečnosti předmětem běžného obchodování – a veletrh je toho důkazem. Stejně živý je ovšem trh se škodlivým softwarem. Kdo chce, může si koupit modulárně sestavený virus typu trojského koně, který potom např. získává vybrané informace od napadených uživatelů.
„Solidní“ firmy podnikající v tomto kriminálním oboru ke svým virům nezřídka poskytují i dokonalou technickou podporu. Škodlivý software ovšem není využíván jen k relativně neškodnému získávání informací např. o zvyklostech uživatelů internetu. Velkou hrozbu představuje propojení internetu a průmyslových řídicích systémů, jak na konferenci konstatoval Horst Flätgen, viceprezident německého spolkového úřadu pro informační bezpečnost BIS. O budoucnosti bezpečné e-mailové komunikace a opatřeních proti kybernetické špionáži hovořil Martin Schallbruch, ředitel odboru informatiky německého spolkového ministerstva vnitra.
Veletrh je doprovázen mnoha hojně navštěvovanými předáškami a veřejnými fóry. Veletrh tohoto typu je ovšem trochu zvláštní: vždyť co ukazovat na technice pro zajištění kybernetické bezpečnosti, snad kromě přístupových karet a snímačů biometrických údajů? Krabice se softwarem? O tom na úvodní tiskové konferenci hovořil Dr. Roland Fleck, výkonný ředitel pořádající veletržní správy NürnbergMesse. Veletrh it-sa je podle něj předobrazem veletrhů budoucnosti – veletrhů, kde nebudou vystavovány jednotlivé produkty, ale spíše budou navazovány kontakty mezi odborníky. Informační leták o novém antivirovém systému si dnes každý najde na internetu, pro něj nemusí jezdit na veletrh. Na veletrhu by měl mít návštěvník možnost osobně diskutovat s tvůrci systému, protože osobní kontakt žádné internetové profesní sítě nenahradí.
Veletrhu it-sa se zúčastnilo více než 320 vystavovatelů z patnácti zemí. Škoda jen, že i přes proklamaci pořadatelů udělat z německého veletrhu událost skutečně mezinárodní jsou doprovodná fóra v naprosté většině výhradně v německém jazyce. Snad to rostoucí počet mezinárodních vystavovatelů a návštěvníků časem změní.
(Bk)
Obr. 1. Dr. Roland Fleck, obchodní ředitel NürnbergMesse GmbH, Peter Hohl, obchodní ředitel SecuMedia Verlags-GmbH, Horst Flätgen, viceprezident spolkového úřadu pro informační bezpečnost (BIS), Dr. Karsten Ottenberg, člen představenstva Bitkom a Martin Schallbruch, ředitel odboru informatiky německého spolkového ministerstva vnitra na tiskové konferenci na veletrhu it-sa 2011