Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Veletrh kybernetické bezpečnosti it-sa se stále rozrůstá a letos se poprvé uskuteční ve dvou halách (9 a 10) norimberského výstaviště, kde se představí přibližně 580 vystavovatelů. Vzhledem k tomu, že data jsou pro průmyslové podniky, banky i státní instituce stále cennější, roste zájem o technické prostředky pro jejich zabezpečení. Po lepší ochraně dat a komunikací volá také digitalizace šířící se do výrobních provozů. Vývoj v těchto oblastech mapuje právě veletrh it-sa, který se uskuteční 10. až 12. října 2017 v Norimberku.
Návštěvníci veletrhu se seznámí s vývojem v oblasti ochrany dat a systémů v průmyslu, zdravotnictví a státních institucích, ale také s nástroji pro ochranu identity a soukromých informací osob a s fyzickými ochrannými prostředky např. pro výpočetní střediska.
Tři země letos představí know-how v oboru kybernetické bezpečnosti ve svých vlastních společných stáncích: Francie, Česká republika a Izrael. Stánek České republiky bude v hale 10 a budou se v něm prezentovat firmy Datasys, GreyCortex, Novicom a ThreatMark a dále také Network Security Monitoring Cluster, uskupení českých organizací a firem v oboru zabezpečení počítačových sítí a informací.
Na seznamu vystavovatelů veletrhu it-sa 2017 jsou vedle evropských firem rovněž společnosti z USA, Ruska, Kanady a Japonska. „Vzhledem k tomu, že je kyberkriminalita globální fenomén, roste význam zabezpečení digitální infrastruktury na celém světě,“ říká Frank Venjakob, výkonný ředitel veletrhu it-sa. Potřebu mezinárodní spolupráce na opatřeních proti kyberzločinu potvrzuje srpnový útok na chytré mobilní telefony, kdy bylo autonomními softwarovými agenty napadeno 100 000 přístrojů se systémem Android ve 100 zemích a byla z nich vytvořena síť, tzv. botnet, s názvem WireX. Právě na chytré mobilní telefony se nyní přesouvá pozornost bezpečnostních expertů, protože např. v Německu je již využívá více lidí než osobní počítače.
O trendech v oboru kybernetické bezpečnosti se mohou návštěvníci informovat nejen ve výstavních stáncích, ale rovněž ve čtyřech přednáškových fórech. Příspěvky o technických aspektech budou na programu fór T9 a T10, zatímco o kybernetické bezpečnosti z hlediska managementu budou odborníci přednášet ve fórech M9 a M10. Jednu z hlavních přednášek ve fóru přednese i Daniel Domscheit-Berg, bývalý mluvčí WikiLeaks, který bude hovořit o příležitostech a rizicích digitalizace. Možnost podělit se o své poznatky budou mít též mladé začínající firmy vystavující ve speciální sekci Startups@it-sa. Vysoce odborné přednášky a diskuse pod názvem it-sa insights budou zaměřeny na současná témata, jako je umělá inteligence a směrnice EU o ochraně dat. Na odborných fórech veletrhu it-sa celkem zazní zhruba 320 přednášek.
Veletrh bude jako každoročně provázen čtyřdenní konferencí Congress@it-sa, která začne den před veletrhem, již 9. října. Přednášky budou rozčleněny do patnácti sekcí a posluchači se v nich dovědí mimo jiné také o změněné právní situaci v EU, o nařízení o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation, GDPR), jehož účinnost v ČR začne 25. května 2018. Congress@it-sa proběhne v konferenčním centru NCC Mitte, odkud je dobrý přístup do výstavních hal 9 a 10.
Vstupenku na veletrh it-sa 2017 lze objednat na adrese https://www.it-sa.de/en/visitors/tickets/ticketshop. Vstupenka na jeden den stojí 30 eur a na celý veletrh 60 eur. Více informací zájemci najdou na adrese www.it-sa.de.
(ev)
Obr. 1. Na veletrhu it-sa jsou vždy k vidění živé ukázky kybernetických útoků (zdroj: Nürnberg Messe)