Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Jaký byl Hannover Messe 2016? Jednoduše řečeno 4.0. Odkazy na tuto iniciativu bylo možné vidět opravdu v každé hale. Od dodavatelů součástí, materiálů a sestav přes snímače a akční členy, automatizaci, roboty, energetiku až po informační systémy.
Ale veletrh Hannover Messe 2016 nebyl věnován jen technice a informatice, ale zabýval se především souvislostmi, nástrahami a výzvami. A o ty jde především. Návštěvník si musel připomenout dávný slogan: přenechejme dřinu strojům. Tentokrát na jiné úrovni. Představa, že stroje převezmou iniciativu při výrobě produktů, se stále jeví jako nereálná. Stroje budou dál mít v procesu výroby navrch nad člověkem ve výkonnosti, přesnosti, využití síly, neúnavnosti a schopnosti opakování řady úkonů. Naproti tomu člověk bude nadále využívat svou kreativitu, nalézat optimální řešení na základě zkušeností, využívat intuici, flexibilitu a to, co je technickým soustavám cizí – emoce a sociální cítění. Nic nového, ale iniciativa 4.0 dává těmto pojmům nový rozměr. Za vším je třeba hledat možnosti, které dává internet.
Mezi nejčastější klíčová slova patří lidé, bezpečnost, internet věcí, internet služeb, hodnotový řetězec, reálný čas, simulace, digitalizace, big data, smart data, právo nebo nová organizace průmyslového podniku.
Lidé v moderní průmyslové výrobě
Každé z těchto klíčových slov si zasluhuje samostatnou kapitolu a také je jim mnoho článků věnováno. Ale co vše spojuje, jsou lidé a zabezpečení dat a informací. S lidmi souvisí celá plejáda otázek. Stroje a zařízení potřebují pro svou bezchybnou funkci znalosti, zkušenosti a pravidla, kterými disponují odborníci na danou problematiku. Dosud se lze často střetávat s „privatizací informací“. Často z obavy ze ztráty pozice a mnohdy i z obavy ze ztráty zaměstnání. A v multioborovém světě průmyslu 4.0 budou třeba znalosti z mnoha oborů lidské činnosti. Jestliže to nebudou informace nejvyšší možné kvality, mohou technické systémy selhávat. Dalším významným bodem je i vzdělávání odborníků, kteří budou tvůrčím způsobem hledat řešení nejrůznějších situací. Od projektů přes standardní procesy a jejich optimalizaci až po vytváření zcela nových metodik. Lidé jsou však i zdrojem úmyslných a neúmyslných bezpečnostních rizik. Od ignorování pravidel při používání informační techniky přes úmyslné pronikání do informačních a řídicích systémů po vyřazování jednotlivých technologií z provozu. Je oprávněná otázka: je-li technika připravena na koncept průmyslu 4.0, jsou připravení i lidé? A to v celé hierarchii průmyslového podniku, včetně vazby na lidi z okolí firmy, s nimiž bude podstatně více interakcí než v současnosti. S množstvím vazeb souvisí složitost právních vztahů, které online prostředí internetu představuje – od občanských, trestních a obchodních až po autorské.
Změny v organizaci podnikání
Organizace průmyslu se s velkou pravděpodobností dočká mnoha změn. Současné organizační struktury budou nahrazeny horizontálními, a to ve výrobě a často i v rámci dodavatelského řetězce. Byznys nadále zůstane ve vertikální struktuře. Jedním z mnoha cílů bude optimalizace hodnotového řetězce s přihlédnutím k výrazně častějšímu uspokojování požadavků „řešení na míru“. Snad každá firma bude muset hledat nové obchodní modely, které s sebou průmysl 4.0 přináší. Od marketingu, obchodu, přeplánování výroby v reálném čase, nákupu a expedice po online servis, školení a podporování zákazníka. Zákazník je již nyní partnerem při tvorbě hodnotového řetězce.
Údržba a servis
Kde začít? I na to se snažil dát Hannover Messe 2016 odpověď. Mnoho společností, které nabízejí produkty splňující požadavky konceptu Industry 4.0, začalo u sebe a dalo nahlédnout na digitalizované výrobní linky, produkty zařazené do kategorie internetu věcí a služby podporované po internetu. Jako hlavní obory byly představovány údržba a servis, podniková energetika a logistika. Údaje sbírané z výrobních zařízení, často rozšířené o diagnostiku, jsou využitelné pro prediktivní údržbu a servis. S vazbou na nákup náhradních dílů a popř. na databázi znalostí o poruchách a postupech jejich odstranění může být prediktivní údržba a servis významným faktorem při naplňování cílů podniku snižovat prostoje a intenzivněji využívat kapacity.
Online kalkulace energetických nákladů na produkt
Energie jsou významnou nákladovou položkou každého průmyslového podniku. Od monitorování spotřeby se přechází ke kalkulacím nákladů na energie na jednici výroby v reálném čase. Vezmou-li se ještě v úvahu dopady chytrých sítí a obchodování s energiemi, jsou úlohy s využitím internetu při řešení snižování energetické náročnosti výroby, kalkulace energetických nákladů výroby a snižování nákladů na energie významným zdrojem úspor.
Logistika, skladování, doprava
Dodavatelský řetězec, logistika a sklady představují také oblast, kde mohou být patrné efekty digitalizace ve velmi krátké době od zavedení. Od zkrácení a hlavně dodržení termínů výroby (a to i v případě speciálních požadavků zákazníka) po efektivní řízení skladů nejen surovin a materiálů, ale i nástrojů, přípravků a náhradních dílů. Optimalizace transportu z pohledu nákladů nebo rychlosti v současné době již patří k běžným postupům.
Jako nejčastější příklad internetu věcí budoucnosti byly představovány dopravní prostředky – od zemědělských strojů přes prostředky hromadné dopravy (tramvaje, autobusy, vlaky) po automobily. Data a informace mohou využívat nejen zákazníci – řidiči, ale mohou být využity i např. pro řízení dopravního provozu, dodavateli servisních služeb a velmi často též výrobci. A automobil v provozu je určitě zdrojem mnoha dat.
Shrnutí
Hannover Messe 2016 představoval budoucnost průmyslu v mnoha směrech. Jejich výčet nemůže být vyčerpávající. Pokusil se dát odpovědi na množství otázek týkajících se budoucnosti průmyslu a spotřeby jeho produktů, ale i na detailní odborné otázky, které se dotýkaly konkrétních zařízení, služeb a řešení.
Ing. Radim Adam, CSc.
Obr. 1. Hala 6 veletrhu Hannover Messe byla věnována tématu Digital Factory (foto: Deutsche Messe)