Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Veletrh EuroBlech 2016 ukáže chytré stroje a linky na zpracování plechu

Odborníci na zpracování plechu by si neměli nechat ujít veletrh EuroBlech 2016 v době od 25. do 29. října v Hannoveru, který pořádá firma Mack Brooks Exhibitions jednou za dva roky. Již 24. ročník veletrhu strojů a zařízení na zpracování plechu představí jak konvenční zařízení, tak i velmi pokročilé, high-tech stroje a celé linky. Veletrh poskytne přehled o moderních postupech a o tom, jak se nové směry digitalizace a chytré výroby projevují v tomto oboru.

 

Vystavující firmy na veletrhu EuroBlech 2016 představí široký výběr strojního vybavení, nástrojů a systémů potřebných při zpracovávání kovu. Nomenklatura veletrhu zahrnuje plechy, polotovary a finální produkty, svařování a povrchovou úpravu, hybridní struktury, nástroje, kontrolu kvality, systémy CAD, CAM a CIM a výzkum a vývoj. Návštěvníci si prohlédnou četná strojní zařízení i v provozu. Na své si zde přijdou jak pracovníci vědy a výzkumu, tak manažeři z výroby a kontroly kvality, nákupčí, výrobci, techničtí ředitelé a experti odborných sdružení.

 

Organizátoři letos zaznamenávají zájem o větší stánky než v minulosti. V osmi veletržních halách (obr. 2) byla v červnu tohoto roku již obsazena čistá výstavní plocha o velikosti 90 000 m2. Svůj stánek si rezervovalo celkem 1 418 vystavovatelů ze 40 zemí. Největšími vystavovateli veletrhu budou Německo, Itálie, Čína, Turecko, Nizozemí, Švýcarsko, Španělsko a Rakousko.

 

Zpracování plechu v ČR

Z České republiky je přihlášeno patnáct vystavovatelů (v roce 2014 jich bylo čtrnáct). Obor zpracování plechu má nyní v ČR dobré vyhlídky vzhledem k pozitivní prognóze růstu HDP o přibližně 2,7 % pro rok 2016. České strojírenství je důležitým odběratelem strojů a zařízení na zpracování plechu a jejich dovoz v roce 2015 vzrostl o 18 %. Strojírenské podniky investují do nového strojního vybavení, aby se svými výrobky uspěly na zahraničních trzích (třetina exportu míří do Německa) a také aby kvalitou a rychlostí dodávek uspokojily náročný automobilový průmysl a stavebnictví. Zejména automobilový průmysl nyní v České republice roste (v roce 2016 o 4 %) a zaručuje odbyt zpracovatelům plechu. Vzhledem k rostoucímu exportu rozšiřují výrobci a jejich subdodavatelé své výrobní kapacity. Významné rozšíření výroby chystá Škoda Auto. Do roku 2018 navýší v závodě Kvasiny výrobu na 280 000 sportovních automobilů a SUV.

 

Soutěž na veletrhu

V souladu s hlavním tématem veletrhu – zpracování plechu nové generace – se uskuteční soutěž v režimu online zaměřená na poslední vývoj v oboru zpracování plechu. Do soutěže mohou jednotlivci a firmy přihlásit projekty zavádění inteligentních metod výroby (kategorie Factory of the Future). Zvláštní kategorie s názvem Women and Innovations je určena pro projekty a vynálezy v oboru, jejichž autorkami jsou ženy. Nejlepší univerzitní vědecké a technické projekty budou soutěžit v kategorii Academic Excellence. Kategorie Original Design je otevřena firmám vyrábějícím speciálně navržené výrobky z kovu. Kategorie The Young Generation hledá výborné výkony mladých zaměstnanců a vynálezců, zatímco v kategorii Clean Technology budou odměněna ekologická řešení a udržitelné výrobní metody. Šest vítězů bude slavnostně vyhlášeno v průběhu veletrhu.

 

Informace pro návštěvníky a vystavovatele

Informace o veletrhu je možné si prohlédnout v češtině na www.euroblech.com/czech. Průvodce veletrhem lze získat v němčině, angličtině a italštině.

(ev)

 

 

Obr. 1. Pohled do výstavní haly veletrhu EuroBlech 2014

Obr. 2. Veletrh EuroBlech 2016 obsadí osm hal hannoverského výstaviště