Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Veletrh electronica 2010 potvrdil pozitivní obrat v oboru

Veletrh electronica 2010, jenž se konal ve dnech 9. až 12. listopadu 2010 v Mnichově (SRN), potvrdil pozitivní obrat v oboru elektronických komponent a systémů. Pořadatelé v závěrečné zprávě uvedli, že veletrhu se zúčastnilo více než 70 tisíc návštěvníků a 2 595 vystavovatelů ze 45 zemí světa.
 
Jedním z hlavních témat byly elektronické komponenty pro dopravní prostředky a systémy, zvláště v souvislosti s očekávaným rozvojem poptávky po elektromobilech. Na toto téma se konaly i souběžná konference a diskusní fórum. Klíčovými pojmy byly energetická účinnost a bezpečnost dopravy.
 
Významný byl také segment fotovoltaických a dalších obnovitelných zdrojů elektřiny. Vystavovatelé zde představovali mimo jiné nové komponenty a systémy pro dohled a řízení fotovoltaických zdrojů, součástky pro výkonovou elektroniku a též nové koncepty pro ukládání vyrobené elektřiny z fotovoltaických nebo větrných elektráren.
 
Zajímavým oborem s velkým potenciálem rozvoje je také zdravotnická technika a asistenční pomůcky pro zdravotně postižené a seniory, např. systémy, které automaticky měří pulz, krevní tlak nebo cukr v krvi (viz str. 10), elektronicky řízené protézy a další elektronicky řízené zdravotnické, rehabilitační, kompenzační a asistenční pomůcky a systémy.
 
Dotazníkový průzkum ukázal, že návštěvníci veletrh hodnotí jako dobrý nebo velmi dobrý (97 %) a tři čtvrtiny z nich se chystají navštívit i příští veletrh v roce 2012.

(Bk)