Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Vedení odolná proti korozi

V mnoha průmyslových oborech jsou nutností vedení odolná proti korozi. Přestože většina výrobců vedení tento požadavek respektuje, společnost HepcoMotion jde ještě o jeden krok dále: snaží se nejen nabídnout komponenty odolné proti korozi, ale zařadit je do své běžné nabídky. Z hlediska zadavatele přináší takové řešení mnoho důležitých výhod. Místo speciálních dodávek s dlouhými dodacími lhůtami jsou běžné velikosti vedení odolných proti korozi od společnosti HepcoMotion nabízeny skladem.
 
U korozivzdorných vedení jde o kompromis mezi odolností proti korozi a životností. Běžná korozivzdorná ocel nemá potřebnou pevnost a je obecně nevhodná pro značně zatěžované lineární systémy nebo pro náročný provoz. Společnost HepcoMotion proto pečlivě vybírá materiály tak, aby dosáhla nejvýhodnější rovnováhy mezi odolností proti korozi a proti opotřebení.
 
Ačkoliv je většina součástí vyrobena z korozivzdorných ocelí třídy AISI 400, používá společnost HepcoMotion také jiné materiály. Například nabízí odlehčené podložky z hliníkového plechu a přírubové svorky se speciální anodickou povrchovou úpravou, zajišťující stejnou odolnost proti korozi jako u korozivzdorných ocelí. Materiály jsou schváleny Ministerstvem zemědělství USA pro použití u potravinářských strojů.
 
Vodicí lišty vedení odolných proti korozi od společnosti HepcoMotion jsou obvykle vyrobeny z martenzitické chromové korozivzdorné oceli AISI 420 (W-Nr 14021), ale i zde nabízí HepcoMotion něco navíc. Společnost investovala značné prostředky do výrobního zařízení, které nyní zajišťuje kvalitní opracování povrchů. Čím kvalitnější je povrch, tím menší šanci má povrchová koroze. Kluzná vedení s maximální odolností proti korozi jsou také velice odolná mechanicky – hrany ve tvaru V jsou obvykle vytvrzeny na 52 HRC.
 
Zájemcům hledajícím lineární vedení s maximální odolností proti korozi nabízí společnost HepcoMotion řadu produktů SL2. Tato řada používá mnoho standardních prvků z primární řady GV3, určené pro obecnou automatizaci, ale vyrobených z odolné korozivzdorné oceli. Tato vedení se dodávají jako bezúdržbová, a jsou tedy ideální do náročných podmínek.
Osvědčený koncept „V“ společnosti HepcoMotion společně s kvalitou výrobního procesu zajišťuje u systému SL2 dlouhodobý plynulý provoz a malé tření. Díky tomu lze systém tam, kde je to nutné, provozovat nasucho, bez použití mazacích prostředků. Ve většině případů lze ale systém vybavit těsnicími víky, které zabrání vnikání nečistot, a umožní tak nucené mazání, které prodlužuje životnost vedení. Používaná maziva mohou být odolná proti vysokým teplotám, vhodná pro používání v potravinářství nebo mohou odpovídat požadavkům jaderného inženýrství.
 
Všechna ložiska, jednořadá s kosoúhlým stykem i dvouřadá, jsou vyrobena z korozivzdorné oceli. Jsou vytvrzena a precizně opracována. Dvouřadá ložiska odolávají velké radiální zátěži a jsou určena do drsných podmínek a pro vysoké otáčky za požadavku velmi dlouhé životnosti. Oba typy se dodávají s mazivem na celou dobu životnosti, ale lze je dodat i se speciálním interním mazáním. Podobně jako u mazacích systémů s těsnicími víky, lze dodat také speciální maziva určená pro provoz ve vysokých teplotách nebo v potravinářství.
 
Vedení odolná proti korozi nejsou omezena na lineární vedení. Společnost HepcoMotion nabízí standardní broušená kruhová vedení do průměru 1,6 m. Nabídka sahá od malých velikostí určených pro malé zátěže až po masivní vedení pro velká zatížení. Kompletní systémy kruhových vedení a kolejnic s mnoha vozíky se dodávají např. pro balicí a plnicí linky v potravinářství a farmacii. Pro náročné použití, kdy je požadována odolnost proti korozi, lze sestavit vysokozátěžové systémy s jednou nebo se dvěma hranami, včetně korozivzdorných ložisek do průměru 95 mm.
 
K dispozici jsou také různá provedení lineárních os. Produkty odolné proti korozi jsou součástí sortimentu os DLS s řemenovým převodem, určených pro vysoké rychlosti a práci v nepříznivých podmínkách. A v souladu se závazkem společnosti integrovat odolnost proti korozi do všech nových produktových řad nedávno vznikla cenově velmi výhodná řada lineárních os PDU (Profile Driven Unit) s řemenovým převodem.
 
U společnosti HepcoMotion je odolnost proti korozi považována za běžnou záležitost, podobně jako odolnost proti zatížení a velkým otáčkám, a produkty této společnosti lze dodávat jako samostatné prvky nebo jako kompletní sestavy. Z pestré nabídky si mohou konstruktéři vybrat variantu vyhovující dané úloze technickými parametry i cenou. Z tohoto důvodu se společnost HepcoMotion stala první volbou pro mnoho firem zabývajících se výrobou strojů a zařízení pro potravinářský průmysl, farmacii nebo výrobu elektroniky. Komponenty společnosti HepcoMotion najdou uplatnění také při konstrukci zdravotnické techniky, jaderných zařízení apod.
(HepcoMotion)
 
Obr. 1. Korozivzdorná vedení od společnosti HepcoMotion – kruhové a lineární vedení a lineární osa