Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Ve firmách roste zájem o paletizační roboty

Firmy v mnoha odvětvích, od logistiky a distribuce zboží až po potravinářství, do svých provozů stále častěji pořizují paletizační roboty. Zatímco dříve paletizační roboty plnily své úkoly za ochranným oplocením velkých balicích linek, dnes jsou k dispozici kolaborativní zařízení, která mohou zcela bezpečně pracovat spolu s lidmi a odvádějí práci rychleji, precizněji a spolehlivěji než manipulační dělníci. Pro firmy jsou jasnou volbou nejen v současné době, kdy řeší složitou personální situaci z důvodů souvisejících s nemocností a karanténami, ale i kdykoliv jindy, např. když bude třeba pokrýt zvýšenou sezonní produkci.

Paletizační roboty Doosan Robotics dokážou neúnavně a v podstatě nonstop skládat zabalené zboží do přesně určené mozaiky na paletách, a to do výšky až 2 m (obr. 1). Jejich certifikovaným dodavatelem je společnost DREAMland, spol. s r. o. – Robots.

V loňském roce bylo rozšířeno a modernizováno školicí centrum firmy DREAMland v Kosmonosech u Mladé Boleslavi a společnost zde vyčlenila pracoviště vyhrazené právě pro paletizační robot s příslušenstvím značky Easy Robotics. „Zákazníci se tak u nás mohou fyzicky přesvědčit o funkčnosti a výhodách tohoto zařízení,“ říká vedoucí oddělení prodeje DREAMland Robots René Holman. Zároveň podotýká, že firma je připravena zařízení předvést i přímo v provozu u zákazníka.

Právě oblast skládání zabalených produktů na palety je typickým příkladem ideálního využití těchto spolupracujících robotů. Taková investice se v každém případě vyplatí. Nahrazují totiž ergonomicky nevhodnou a velmi stereotypní práci a stávající zaměstnance pak může firma efektivně využít na více kvalifikovanou práci. Dodávané roboty jsou lehká a agilní zařízení, která je snadné přemístit na požadované pozice s minimálními náklady a požadavky na prostor. Firmy díky tomu mohou účinně reagovat nejen na situaci na trhu práce, ale i na sezonní vývoj svého odbytu.

DREAMland Robots v této oblasti nabízí osvědčené univerzální řešení, ale je připraven dodat rovněž uchopovací a pracovní nástroje, tzv. grippery, na míru potřebám zákazníka.

Příkladem moderního vývoje a rostoucích možností je i nový gripper VGP20 (obr. 2) od společnosti OnRobot, s níž společnost DREAMland velmi úzce spolupracuje. Tento elektrický vakuový gripper, který pro své fungování nepotřebuje žádné další médium, umožňuje uchopovat i krabice s větší hmotností a z kartonu s vyšší porézností, popř. manipulovat s dalšími předměty do 20 kg.

Jak začít pracovat s kolaborativními roboty, se zájemci dozvědí v elektronické knize Začněte s koboty v 10 jednoduchých krocích nebo se mohou rovnou obrátit na odborníky firmy Dreamland, kteří je provedou celým procesem investice do robotického zařízení, včetně návrhu odpovídající aplikace a výběru příslušenství. Firma poskytuje také zaškolení personálu a nadstandardní servis.

(DREAMland, spol. s r. o.

 

Obr. 1. Paletizační kolaborativní robot skládá krabice na paletu do výšky až 2 m

Obr. 2. Vakuový uchopovač VGP20 s nosností až 20 kg