Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

VDE se hlásí z veletrhu IFA

Snížení nákladů na elektřinu a teplo o 20 až 30 %, pohodlné ovládání celé domácnosti stiskem tlačítka na mobilu a zabezpečení domova vždy na dosah ruky – to vše a ještě trochu víc se skrývá pod názvem smart home. Sdružení VDE představilo své současné projekty na letošním berlínském veletrhu IFA (4. až 9. září 2015).

 

Návštěvníci testovali vysavače

Podle aktuální směrnice EU nesmí pracovní výkon vysavače přesahovat 1,6 kW, v roce 2017 to bude dokonce jenom 900 W. Na otázku, zda i takový vysavač dokáže udržet dům v čistotě, se snažilo VDE odpovědět návštěvníkům interaktivním způsobem. Sdružení nabídlo návštěvníkům možnost vyzkoušet si roli nezávislého testovacího inženýra různých vysavačů o rozdílných výkonech. Zda vysavač zvládne podlahové krytiny, jaký hluk přitom nadělá a zda vyhovuje velikost sáčku na smetí, to vše mohli návštěvníci v roli testovacích inženýrů ohodnotit. Všechny tyto informace jsou navíc nyní povinně uvedeny na každém energetickém štítku EU, který musí mít každý nový vysavač. Závěrem VDE je, že díky novějšímu sacímu ústrojí moderního vysavače může být spotřeba nižší i při zachování uspokojivého sacího výkonu.
 

Interoperabilita v domácnosti

Dalším tématem, kterým se sdružení VDE zabývá a kterému bylo na veletrhu věnováno celé jedno fórum, jsou chytré domy a domácnosti. Sdružení přivezlo mobilní laboratoř na testování interoperability komponent chytrých domácností. Jestliže celý systém není zakoupen od jedné společnosti, může se snadno stát, že si např. nová myčka nebude rozumět s dosavadní domácí sítí. Sdružení proto představilo testovací platformu Testsuite 2.0, která propojuje virtuální inteligentní domácnost, složenou z předem nakonfigurovaných částí, s požadovanou komponentou, a je tak možné interoperabilitu vyzkoušet před zakoupením nového zařízení. V oblasti domácích sítí se nyní používá přibližně padesát různých jazyků a protokolů, přesto je možné očekávat, že interoperabilita v domácnostech bude nastupujícím novým trendem.
 

Digitální domov

Při příležitosti veletrhu IFA vydalo sdružení VDE také výhled s názvem Roadmap Smart Home + Building. Sdružení v tomto dokumentu předpokládá, že Německo bude lídrem na trhu s technikou pro inteligentní domácnosti. Ústředními požadavky jsou flexibilita systému chytré domácnosti, interoperabilita napříč systémy, informační bezpečnost a ochrana soukromí. Kromě technických doporučení, týkajících se zejména složitosti systému, definování proměnných a interoperability domácích produktů, se dokument rovněž zaměřuje na finanční podporu zavádění těchto systémů do domácností. Doporučuje např. rozvíjet trh pomocí zvýhodněných půjček.
(jč)
 

Obr. 1. Veletrh IFA se konal v Berlíně 4. až 9. září 2015