Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Vášeň pro kvalitu

číslo 8-9/2005

Vášeň pro kvalitu

Titulek článku je současně hlavním mottem italské firmy Pizzato Elettrica, jejíž oblíbené koncové spínače se již pevně zabydlely na českém trhu a jsou používány mnohými výrobci obráběcích strojů a manipulační techniky. Cílem tohoto článku je upozornit potenciální uživatele na další segment nabídky této firmy – bezpečnostní spínací prvky.

Nejpoužívanější řadou jsou bezpečnostní spínače pro zajištění pohyblivých dveří, krytů nebo vík mechanických nebo elektrických systémů stroje. Stroj může být provozován pouze při ovládacím klíči zasunutém v hlavici spínače nebo při krytu buď zcela zavřeném, nebo svírajícím definovaný maximální úhel otevření. Tyto spínače se vyrábějí ve velkém množství provedení, a to včetně modelů s ovládacími prvky z korozivzdorné oceli pro použití v potravinářství. Nabízenou celou řadu doplňují spínače typu FS s elektromagnetickým zajištěním nebo odjištěním ovládacího klíče. Novinkou tohoto provedení je řada FG, která nabízí čtyři páry kontaktů, blokovací sílu 2 500 N, krytí IP67, indikaci stavu dvěma LED aj. Díky svému kompaktnímu celokovovému pouzdru je tento typ vhodný pro nejtěžší provozy s požadavkem na maximální mechanickou odolnost.

Dalším zástupcem bezpečnostní řady jsou lankové spínače s lankem délky až 70 m, nejčastěji používané jako prostředek nouzového vypnutí podél dopravníků. Spínače jsou dodávány s aretačním tlačítkem nebo bez něho, přičemž prodej verzí s aretačním tlačítkem z bezpečnostních důvodů jednoznačně dominuje. V současné době je uváděn na trh převratný systém příslušenství FAST, přinášející výrazné změny v sortimentu příslušenství (lanové svorky, srdce, napínáky) oproti dosud dodávanému. Lanko lze upevnit pouze jedním šroubem při výrazném zkrácení doby montáže a větší spolehlivosti spojení.

Nedílnou součástí bezpečnostních systémů většiny složitějších strojů jsou bezpečnostní relé. Nabídka firmy Pizzato zasahuje i do této oblasti. Její bezpečnostní relé jsou určena pro kategorie bezpečnosti 2 až 4 s uplatněním zejména v těchto úlohách:

  • kontrola tlačítek nouzového vypnutí a mobilních ochran,
  • v kombinaci se zpožděným sepnutím kontaktů po vypnutí/zapnutí,
  • kontrola tlačítek dvouručního ovládání,
  • jako rozšiřující moduly s dalšími kontakty, nově i se zpožděnými kontakty a kontaktem (1NC) zpětné vazby.

Na přání může firma Schmachtl CZ zpracovat rozbor konkrétních provozních podmínek a nabídnout optimální řešení.

Dalšími novinkami od firmy Pizzato v roce 2005 jsou:

  • spínače do prostředí s nebezpečím výbuchu podle směrnice ATEX (včetně bezpečnostních lankových),
  • spínače s vyvedeným bezhalogenovým kabelem s pláštěm z polyuretanu,
  • spínače odolné proti vysokým teplotám,
  • mikrospínače MK s nuceným rozepnutím kontaktů a vyšším stupněm krytí.

Uvedené přístroje představují pouze malou část ze široké nabídky firmy Pizzato Elettrica, která svou „vášní pro kvalitu„ zajišťuje spolehlivá řešení širokého okruhu problémů a nabízí využití svých produktů v téměř neomezené škále úloh.

Popsaný i další sortiment dodávaný do ČR společností Schmachtl CZ lze zhlédnout na 47. MSV v Brně ve stáncích Z-I 104 či G2 71, popř. se lze na firmu obrátit přímo.

Martin Andrt, Schmachtl CZ

SCHMACHTL CZ
Vestec 185
252 42 Jesenice u Prahy
tel.: 244 001 522
fax: 244 910 700
http://www.schmachtl.cz