Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

V zajetí rychlosti

číslo 1/2004

V zajetí rychlosti

Společnost Festo uspořádala ve dnech 4. a 5. prosince 2003 v Esslingenu (SRN) tiskovou konferenci s názvem V zajetí rychlosti (In the Spirit of Speed). Zúčastnili se jí novináři z celého světa včetně novinářů z České republiky.

Obr. 1.

O společnosti Festo

Společnost Festo je světový dodavatel komponent pro automatizační techniku. Její sídlo (obr. 1) je právě v Esslingenu, nedaleko Stuttgartu. Firma byla založena v roce 1925. V současné době patří do skupiny Festo Group firmy Festo AG & Co. KG, Festo Didactic GmbH & Co. KG a Beck IPC GmbH. Festo zaměstnává přibližně deset tisíc lidí po celém světě. Roční obrat firmy v roce 2002 byl 1,2 miliardy eur. Tři sta tisíc zákazníků firmy Festo může využívat služby firmy ve 176 zemích světa.

Festo nabízí přibližně dvacet tisíc typů prostředků pro automatizaci – pneumatických i elektrických pohonů, ventilů, ventilových terminálů, konektorových modulů, zařízení pro manipulaci s materiálem, zařízení pro úpravu a rozvod tlakového vzduchu, vakuových zařízení, zařízení pro kontrolu polohy a kvality montáže, snímačů, řídicí techniky i výrobků určených pro výuku a výcvik.

Ucelená nabídka prvků pro různá odvětví

Je mnoho důvodů, proč se s poptávkou obrátit právě na Festo. Jedním z nejdůležitějších je to, že Festo může dodat vzájemně kompatibilní a optimálně spolupracující subsystémy např. pro automobilový průmysl, výrobu elektroniky, potravinářství, balicí stroje a linky nebo chemický a farmaceutický průmysl, které současně vyhovují specifickým požadavkům těchto odvětví i regionálním normám a direktivám, popř. podnikovým směrnicím jednotlivých zákazníků. Ať jde o montáž automobilů, výrobu mobilních telefonů nebo balení dětské výživy, Festo vždy dodá spolehlivý, pružný a výkonný systém se snadnou a rychlou instalací.

Co všechno se zrychluje?

Na tiskové konferenci byly představeny produkty, které umožní vyvinout velkou rychlost a zrychlení a dosáhnout krátké doby cyklu zařízení. To je rychlost ve fyzikálním smyslu. S některými zajímavými novinkami se mohou seznámit i naši čtenáři ve třech krátkých referátech v tomto čísle; mnohé další budou představeny v číslech následujících.

Obr. 2.

Existují ale i jiné procesy, které je třeba také zrychlit. Které to jsou? Především je to inovační cyklus výrobků. Firma Festo věnuje rychlým a efektivním inovacím svých výrobků velkou pozornost. Každý rok přibude do sortimentu přibližně sto nových nebo inovovaných typů výrobků. Firma investuje do výzkumu a vývoje 6,5 % ročního obratu. O inovačním potenciálu firmy svědčí 2 800 světových patentů.

Zkracuje se také doba potřebná k tomu, aby se zákazník dozvěděl všechny potřebné informace o nabízených výrobcích. Kromě tištěných katalogů a CD-ROM jsou zákazníkům k dispozici také webové stránky, kde lze najít aktuální elektronické katalogy v osmnácti jazycích včetně češtiny (http://www.festo.cz). Z webu si lze stáhnout i výkresy pro CAD a programové prostředky usnadňující návrh pneumatických obvodů (kreslicí program FluidDraw, výpočtový ProPneu atd.). Pro konzultace jsou určena kontaktní centra, která jsou zatím v pěti zemích světa a v dalších pěti budou vytvořena v tomto roce. Služby nepřetržité linky technické podpory jsou dostupné v 52 zemích a v osmnácti zemích lze objednávat výrobky v internetovém obchodě. Dostupnost těchto služeb se bude rozšiřovat i do dalších zemí.

Zrychlovat je třeba také dodávky. Firma Festo má pro tyto účely velmi propracovaný systém logistiky, umožňující dodat objednaný díl ve velmi krátké době (v České republice do tří dnů). V roce 2003 získala firma Festo významné ocenění od německého Spolkového svazu logistiky, German Logistic Award 2003, a to za svůj holistický přístup k logistice.

Pneumatika pomáhá vyrábět automobily

Druhý den tiskové konference byl věnován exkurzi do firmy Porsche ve Stuttgartu, kde se vyrábějí prestižní sportovní automobily. Všude, kde je při montáži motorů, jednotlivých sestav nebo celých automobilů nutné něco přidržet, nasunout, dorazit, uchopit nebo přemístit, lze najít pneumatické komponenty Festo. Jak je vidět na obr. 2, pneumatické prvky se uplatní dokonce i při svařování karoserií. To je další význam hesla z titulku článku: pneumatika zde pomáhá vyrábět špičkové, rychlé automobily.

Petr Bartošík
(foto Festo)

Inzerce zpět