Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

V rekordně krátké době se v polské teplárně rozběhne nový řídicí systém od firmy ZAT

Necelé tři měsíce měli inženýři příbramské firmy ZAT na výměnu regulace a ochran turbíny včetně řídicí části budicí soupravy v teplárně EC Katowice. „Koncem dubna jsme podepsali smlouvu, v ostrém provozu poběží nový systém už od poloviny července,“ konstatuje Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a. s. Tak rozsáhlý projekt běžně trvá dvojnásobně dlouhou dobu.

„Znamená to pro nás špičkovou koordinaci projektů i dojednání nestandardních podmínek u našich dodavatelů, nicméně tyto situa­ce řešíme u řady zakázek ve světě,“ doplňuje František Kural, ředitel divize Energetika. Cena je stanovena na 4,5 milionu korun.

Do teplárny EC Katowice dodá ZAT moderní řídicí systém SandRA (Safe and Reliable Automation). Tento distribuovaný řídicí systém (DCS) je navržen pro náročná průmyslová odvětví, kde je vyžadována spolehlivost a dlouhá doba života řídicího systému.

Společnost ZAT má vypracovány přesné postupy pro řízení náročných či nestandardních projektů, tedy na projekty, na které je málo času nebo kladou značné požadavky na logistiku či na rozsáhlé dodávky. Pro takové případy jsou sestaveny týmy odborníků. V poslední době tyto týmy pracovaly např. na logisticky náročné výměně řídicího systému v Elektrárnách Opatovice. Velkou výzvou byla také havárie kubánské elektrárny Felton koncem minulého roku, kde experti ZAT a Doosan Škoda Power zjišťovali pro kubánskou stranu výši škod a potřebné množství práce. Nyní se ZAT podílí na plánované rekonstrukci druhého bloku elektrárny Felton a připravuje opravu havarovaného bloku.

ZAT v minulosti své produkty dodával na polský trh prostřednictvím partnerské společnosti Doosan Škoda Power. Řídicí systém příbramských vývojářů je instalován např. v elektrárně Stalowa Wola. „Náš řídicí systém SandRA se velmi dobře prodává v zahraničí, v současné době dodáváme do šedesáti zemí světa. Nově se chceme více zaměřit i na naše sousedy, především na polský trh,“ doplňuje Ivo Tichý. Dalším cílovým trhem v Evropě jsou státy severní Evropy, ve světě Írán či Indonésie. 

(ed)

Obr. 1. Distribuovaný řídicí systém SandRA dodá společnost ZAT do teplárny EC Katowice