V českém průmyslu se stále plýtvá energiemi
Zatímco ve svých domácnostech lidé většinou šetří a dbají na to, aby zbytečně neplýtvali energiemi, v průmyslových firmách či komerčních objektech je tomu často naopak: stroje nepracují v optimálních režimech, v halách se používají svítidla s vysokou spotřebou nebo se svítí zbytečně, klimatizace běží naplno i v době, kdy v prostorách nikdo není. Tak to stále často vypadá v českých průmyslových, komerčních a administrativních budovách, ačkoliv ceny energií jsou rok od roku vyšší.
Potvrzují to průzkumy v mnoha tuzemských podnicích a společnostech, které uskutečnila společnost Schneider Electric. Tímto tématem se rovněž zabývala Česko-francouzská konference o energetické účinnosti, kterou uspořádaly v Praze ve dnech 31. 5. a 1. 6. 2007 Ekonomická mise Francouzského velvyslanectví v ČR a francouzská exportní agentura Ubifrance ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvem životního prostředí ČR a Českou energetickou agenturou.
„Budovy spotřebovávají čtyřicet procent veškeré vyrobené elektrické energie. Kdyby se v průmyslových či komerčních objektech šetřilo energiemi jako v domácnostech, mohly by být celkové energetické úspory firem a potažmo i státu značné. Investice do optimalizace provozu energetiky v průmyslových a administrativních budovách totiž dokážou významně snížit jejich energetickou náročnost,“ uvedl ředitel pro marketing a strategický rozvoj společnosti Schneider Electric v České republice Petr Hermann. Podle něj dokáže moderní technika ušetřit až třicet procent elektrické energie a podobnou část tepelné energie.
„Dnes existují efektivní metody řízení podnikové energetiky a energetiky budov, které optimalizují veškeré energetické toky v provozech a budovách – od osvětlení, vytápění a klimatizace až po chod výtahů či eskalátorů. Samozřejmě, že žádná jednotka, ať už stroj, světlo či ventilátor, není v chodu v době, kdy ji nikdo nepotřebuje. Ale už málokdo si uvědomuje, že není vždy nutné provozovat zařízení na maximální výkon. Optimalizace chodu zařízení na základě přesně monitorovaných potřeb tak, aby pracovala pouze v přesně definovaném nezbytném výkonovém režimu, potom přináší často podceňované úspory, které reálně dosahují až desítek procent,“ vysvětlil Petr Hermann.
Tato technika je přitom dostupná pro jakoukoliv rekonstrukci průmyslové či komerční budovy a zdaleka není doménou jen tzv. inteligentních budov, které společnost Schneider Electric svými produkty ve světě vybavuje (např. Rockefeller Center v New Yorku, nejvyšší budova v Londýně – pojišťovna Swiss Re, či největší evropský developerský projekt – Zlote tarasy ve Varšavě). V České republice společnost Schneider Electric aplikovala novou techniku v mnoha rekonstruovaných či nových komerčních centrech i administrativních a průmyslových budovách. Jedním z nejvyspělejších integrovaných řešení se nyní vybavuje např. vnitroblokový komplex U Hájků, v centru Prahy mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci, kde budou mj. tři luxusní hotely a nákupní galerie.
Investice do moderní techniky a řešení energetických úspor navíc mají poměrně krátkou návratnost. „U průměrné průmyslové budovy zpravidla dosahuje návratnosti kolem pěti let, u administrativních budov se investice může vrátit ještě dříve,“ dodal Petr Hermann. Podle něj český trh v investicích do této techniky sice předstihl ostatní středoevropské státy, ale stále velmi zaostává za vyspělými zeměmi, jako jsou Rakousko, Nizozemí, Francie či Švédsko.
(Schneider Electric CZ, s. r. o.)
|