Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Vážení čtenáři,
toto prázdninové vydání časopisu Automa je sice počtem stránek skromné, ale určitě Vás zaujme množstvím reportáží a rozhovorů, za nimiž se skrývá spousta práce našeho pilného šéfredaktora.
Rozhovor s Jaromírem Klabanem (společnost Teco) na str. 8 napovídá, jak se zorientovat v dnešní měnící se energetice a jak pomocí koncepce aktivního odběrného místa predikovat výrobu a spotřebu energie a dospět k bezpečným a úsporným dodávkám energie. Ale k nim je nezbytná také stabilní přenosová soustava. K té zase přispěje vybudování hybridního zdroje energie Energy nest, který je zevrubně popsán v případové studii na str. 26.
Systém Industrial Copilot, využívající velké jazykové modely umělé inteligence (AI) v průmyslovém prostředí, je představen v rozhovoru pořízeném na hannoverském veletrhu (str. 15). Copilot může pomoci např. programátorům PLC při pořizování dokumentace a komentářů k programům, aby se mohli soustředit na strukturu dané úlohy a její řešení. V rozhovoru se přetřásají otázky bezpečnosti při využívání velkých jazykových modelů, protože právě generativní systémy AI, které se rozhodují na základě tréninkových dat, mohou dávat zdánlivě rozumné, ale ve skutečnosti nesmyslné odpovědi. Takové chování se v případě umělé inteligence označuje za halucinaci.
Zvykli jsme si na sebejisté a vcelku přesvědčivé odpovědi od jazykových modelů umělé inteligence, jako je ChatGPT. Když ale umělá inteligence halucinuje, dopouští se nejen drobných nepřesností, ale i významných chyb, nebo dokonce vytvoří úplně nesmyslný obsah. Je vcelku ohleduplné, že se tento jev označuje za halucinaci, což až dosud znamenalo něco jako přelud nebo vidinu.
Běda, když si sebevědomě vymýšlí nějaký odborník nebo vědec. Je obviněn z falšování, podvádění, klamání nebo z jiných nepravostí. A studenti? Pamatuji se, jak jsem si vymýšlela při zkouškách, když na mě připadla otázka, na kterou jsem se nepřipravila. Mé chyby a výmysly nebyly ani náhodou považovány za přeludy, vidiny či klamy. Obvykle jsem za ně byla nemilosrdně ze zkoušky vykázána.
Možná se, milí čtenáři, mýlím, ale domnívám se, že na chyby umělé inteligence pohlížíme shovívavěji, protože je dílem lidského důmyslu. A protože věříme, že je vyřešíme jako každý technický problém. Pro jistotu bychom měli používat nástroje umělé inteligence prozíravě a spíše jen v oblastech, v nichž se vyznáme, abychom na halucinaci sami přišli.
Na závěr Vám, milí čtenáři, přeji, abyste si užili léto plné jen příjemných vidin a přeludů.
Eva Vaculíková, redaktorka