Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Úvodník

Vážení a milí čtenáři

v úvodu tohoto čísla si Vás dovoluji pozvat na veletrh Amper, kde náš stánek najdete v „nosu“ pavilonu F, č. F4.21A (budete-li si přát volné vstupenky, napište nám na redakce@automa.cz). Dále Vás zvu na seminář o managementu energií v průmyslu, který pořádáme společně s Elektrotechnickou asociací ČR ve středu 20. března dopoledne v Kongresovém centru Brno: https://www.electroindustry.cz/aktivity/konference/management-energii-v-prumyslovem-podniku.

O veletrhu Amper jsme vedli diskuse na jiném veletrhu, SPS v Norimberku, kde bylo hodně zástupců z Česka ve stáncích svých mateřských firem, aby tu obsluhovali své české zákazníky: SPS je podle statistik pořadatele z průzkumů mezi návštěvníky tak trochu i český veletrh (v roce 2023 bylo z ČR přibližně 2 500 návštěvníků). Mnohé firmy známé i z českého trhu, které mají v Norimberku obrovské stánky, ale na českých veletrzích nenajdete. Proč tomu tak je?

Na jednom z předních míst jsou pochopitelně náklady: stánek v Německu většinou platí mateřská firma a čeští zástupci jsou zde jen „na výpomoc“ – nanejvýš si zaplatí hotel a dopravu.

Ovšem další, možná důležitější věc je, že veletrhy jako SPS v Norimberku, Hannover Messe (viz str. 45 až 47) nebo i specializovaný norimberský embedded world (str. 44) jsou premiérové veletrhy. Firmy zde představují své novinky a to přiláká návštěvníky z celého světa – nebo minimálně z celé Evropy. České veletrhy takový charakter nemají (možná mají takové ambice, ale ty nestačí), proto je velká výzva získat na ně v rozpočtu korporátů peníze – a nejde jen o výstavní plochu, ale i o zajištění zajímavých exponátů a o čas odborníků. Nakonec i čeští technici a inženýři mnohdy raději zamíří na veletrhy do zahraničí, protože se tam o novinkách dozvědí dříve než u nás a mohou tam potkat i autory nových řešení, určovatele trendů a ty nejvýznamnější osoby z oboru.

Co s tím? Opustíme české veletrhy? Nemůžu mluvit za firmy na českém trhu a chápu jejich důvody, rozhodnou-li se veletrhu neúčastnit, ale z našeho pohledu by neúčast rozhodně byla chyba! Myslím si, že je to jedinečná příležitost k setkání a posílení odborné komunity, k prezentaci českých firem, třeba i těch malých a začínajících. Proto my jako český odborný časopis naše české veletrhy neopustíme.

Zastavte se u nás na veletrhu Amper, těšíme se na Vás. Navštivte i veletrhy embedded world nebo Hannover Messe, stojí to za to. Stánek tam sice mít nebudeme (on by tam časopis v češtině velkou díru do světa neudělal), ale někdo z naší redakce tam určitě bude, můžeme si domluvit schůzku.

Že nemáte čas cestovat po veletrzích, ani do Brna, ani do světa? O mnohém z toho, co je tam k vidění, si můžete přečíst na stránkách časopisu Automa (předplatné si sjednáte na https://www.send.cz/casopis/210/automa, na webu je sice časopis i s archivem zdarma, ale předplatným tištěného čísla nám vyjádříte svou podporu).

Petr Bartošík, šéfredaktor