Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Úvodník

Vážení čtenáři,
v této době pravděpodobně většina z nás napjatě sleduje každodenní zprávy z bojišť na Ukrajině. Trýznivé zprávy o konfliktu v nám tak blízké zemi jako by nahrazovaly dřívější přehledy o počtech nakažených různými covidovými mutacemi, které jsme sledovali v minulých dvou letech. Do ohniska naší pozornosti se teď také derou zprávy a analýzy o evropské energetice, vyvolané úvahami o tom, že se Evropa musí co nejdříve vymanit ze závislosti na ruském plynu.

V našem odborném časopise si můžete poněkud odpočinout od bolestných válečných témat. Jestli v naší redakci s něčím válčíme, tak s časem, protože se kvapem blíží termín, kdy v Brně začne veletrh Amper (17. až 20. května). Po dvouleté covidové pauze se na něm setkají tváří v tvář dodavatelé a zákazníci z oborů elektrotechniky, elektroniky a automatizace a souvisejících oblastí. Právě veletrh Amper je hlavním tématem tohoto vydání. Přinášíme v něm tedy především horké novinky automatizačních firem. A tak se zde například dozvíte o univerzálním záznamníku tlaku pro Android, o softwarovém nástroji pro snížení spotřeby energie a optimalizaci provozu v čistírnách odpadních vod či o snímačích tlaku pro použití v kosmu nebo o trakčních konektorech vyhovujících novým normám pro železnice.

Na veletrhu Amper proběhne také již tradiční Fórum automatizace, v němž se bude přednášet a diskutovat o směrech vývoje v automatizaci. Fórum bude letos umístěno ve stánku V 4.22. Časopis Automa bude vystavovat ve stánku V 5.20. Tam si můžete vyzvednout letošní a loňská tištěná vydání časopisu Automa a pohovořit s členy redakce.

V tomto vydání si určitě nenechte ujít rozhovor začínající na str. 18 o tom, jak výrobce parních turbín, Doosan Škoda Power v Plzni, zaváděl v jednom ze svých oddělení inženýrský software Comos a tím vyřešil chaos způsobený spoustou dosud využívaných typů softwaru. Vyplatí se dočíst rozhovor až do konce, protože v předposlední otázce se náš šéfredaktor zeptal na to, jak to vycházelo cenově. V odpovědi se vedoucí oddělení dotkl zajímavého fenoménu, a to, jak je pro některé dodavatele těžké vyslovit skutečnou cenu, v tomto případě cenu licencí pro uživatele. Kdo odvážně vyřkne cenu, přestože je vysoká, zaslouží si zakázku získat.

A tak vám přeji, milí čtenáři, odvahu v každém vašem podnikání.

 

Eva Vaculíková, redaktorka