Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Úvodník

Vážení čtenáři,

poslední vydání roku dokončujeme vždy v době, kdy vrcholí příprava na vánoční svátky. Tahle doba obdarovávání vždy zaháněla lidi do obchodních center, na vánoční trhy a do téměř horečnatého shánění všeho, oč si děti napsaly Ježíškovi nebo co mohlo potěšit jejich blízké. Ale letos je vzhledem k pandemii všechno jinak. Příkazem doby je příliš se nesetkávat, raději nikam necestovat a ani zbytečně nevycházet. A tak jsme letos uvízli doma a místo poletování po obchodech a trzích brouzdáme po e-shopech a dárky nakupujeme na dálku. Vypustili jsme také vánoční večírky – a hle, Vánoce se přibližují ideálu, svátkům klidu a míru. Kdo má čas na romantické procházky městem, zahlédne možná i betlémskou hvězdu.

Ale nemylme se, ten ruch a shon se z ulic přelil do logistických a skladovacích center, zásilkoven, pošt a doručovacích služeb. Tam byl před svátky bzukot, aby všechny ty vysněné dárky, vybrané klikáním na displejích a monitorech, byly včas vyskladněny a doručeny na zadané adresy. Představme si ten zmatek, kdyby dárky do milionů domácností světa skutečně rozvážel na saních Santa Klaus nebo jiná nadpřirozená bytost. Asi bychom se divili tomu, co bychom nalezli pod stromečkem. Buďme tedy rádi, že se o správnou cestu dárečků starají důmyslné systémy inteligentního řízení skladů, logistiky a dopravy. Právě tohle je obor, který z této doby vychází jako vítěz, mimo jiné i díky štědrosti vánočních svátků.

Ostatně to potvrzují i účastníci diskuse o vlivu pandemie na digitalizaci na str. 8. Ti se měli vyjádřit také k tomu, jak pandemie ovlivnila přístup firem k digitalizaci. Nepřekvapuje, že tam, kde ještě mají finance na investice, dávají je do různých prostředků na zabezpečenou dálkovou servisní podporu, přístup k výrobním datům na dálku, mobilních aplikací pro komunikaci se zákazníky, ale i do systémů virtuální a rozšířené reality. Má-li se omezit cestování a má-li co nejvíc lidí pracovat z domova, je opravdovou výhrou, když má firma vybudované prostředí, v němž si mohou kompetentní lidé z domova otevírat potřebné dokumenty, nebo dokonce na dálku kontrolovat, jak běží výrobní provoz, jednotlivé stroje, pohony, mechanismy, aniž by tam opravdu vkročili.

V diskusi zazněl názor, že „zatímco ještě donedávna investovaly do digitalizace podniky, které tak chtěly získat strategickou výhodu proti konkurenci, dnes do digitalizace investují proto, že je to otázka vlastního přežití“ (Martin Jirmann, Abra Software). Strach z viru trochu potlačil také obavy ze ztráty dat. Představa, že koronavirus nakazí půlku firmy a uvrhne ji do karantény, motivuje k investicím do prostředků kybernetického zabezpečení, které do značné míry zajistí, aby se nikdo „nenaboural“ do firmy a neukradl vzácná data nebo se nedostal k ovládání strojů a způsobil tak výpadek nebo horší škody.

Ať již k vám o Vánocích dorazily sáně nebo dárečky předal řidič přepravní služby, přeji vám, milí čtenáři, radost z obdarovávání, z dávání i přijímání darů.

Eva Vaculíková, redaktorka