Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Vážení a milí čtenáři,
už máte nakoupené vánoční dárky? V minulém čísle časopisu jste mohli na str. 47 najít tip – a dovolte mi, abych jej ještě jednou připomněl: www.skutecnydarek.cz. Můžete si vybrat z kategorií zdraví, školství, obživa a voda, můžete jen přispět finanční částkou, nebo si koupit šperk, litografii, vázu, batoh, knihu či jinou drobnost a tím přispět na dobrou věc. Nebo můžete Člověku v tísni přispívat jako já pravidelně.
Souvisejí nějak aktivity organizace Člověk v tísni s tématem toho čísla, tedy energetikou? Velmi úzce: Člověk v tísni pomáhá lidem v oblastech zničených válkou, zasažených přírodní katastrofou nebo trpících někdy těžko představitelnou bídou. A právě zajištění vytápění a elektřiny bývá v těchto oblastech velmi akutní potřebou. Například nedávno dodal Člověk v tísni deset bioplynových stanic do zambijských vesnic. Rodiny tak už nejsou při vaření odkázány na dřevo, které si nasbírají v okolí vesnice, a navíc získaly zdroj hnojiva pro své zahrádky. Nebo Sor Sar Ngoun, ovdovělá matka čtyř dětí, žije v kambodžské vesnici Topsrov, která má nestabilní dodávky elektřiny. Paní Sor proto využívala jako záložní zdroj autobaterie, s nimiž musela chodit do vzdálené nabíjecí stanice, tam je draze nabíjet – a dvakrát do roka koupit nové baterie, protože delší životnost při tomto provozu neměly. Jistě si dovedete spočítat, jak dlouho vydrží sada baterií s kapacitou 600 W·h napájet alespoň základní osvětlení v domě, popř. na chvilku televizní přijímač. Člověk v tísni pomohl rodině Sor získat půjčku na malou solární elektrárnu. Tím rodina ušetří peníze i čas. Člověk v tísni také podporuje místní distributory kvalitních solárních systémů a tím pomáhá rozvoji místního podnikání.
Chcete-li se do rozvojové pomoci zapojit jako firma, navrhuji podívat se na stránky České rozvojové agentury: www.czechaid.cz/jak-se-zapojit/verejne-zakazky/. Kromě jiného je tam i nemálo energetických projektů, např. z oblasti využití geotermální či solární energie nebo bioplynu, a to v různých zemích světa: na Balkáně, v zemích Blízkého východu nebo bývalého Sovětského svazu či v Africe. Rozvojová pomoc v těchto oblastech může otevřít dveře ke standardním podnikatelským aktivitám.
Požehnané Vánoce a pokojný a dobrý nový rok přeje
Petr Bartošík, šéfredaktor