Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Úvodník

Vážení čtenáři,
časy se mění a nic není jako dřív. I tradičně zářijový Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně se přesouvá až na říjen. Letos se ale skutečně naplňuje jeho přívlastek mezinárodní: celá polovina vystavovatelů bude ze zahraničí. Velmi početné budou v tomto roce stánky čínských vystavovatelů, protože Čína je pro tento ročník partnerskou zemí veletrhu. Proměňuje se i pohled na Čínu. Tato země v minulosti proslula jako zručný výrobce plagiátů, dnes však začíná budit respekt. A mnohé odborníky udivuje ekonomický růst této rozporuplné země, kde má dosud veškerou moc v rukou komunistická strana. Podrobněji si o rozvoji Číny můžete přečíst v článku na str. 5.

Časy se mění stejně jako partnerské země, které si na MSV v Brně zve pořadatel, společnost Veletrhy Brno. Jako první se v roce 2008 stalo partnerskou zemí MSV Německo a pak postupně sousedé České republiky: Slovensko, Rakousko a Polsko. Poté si pořadatel přizval asijské země, v roce 2012 Indii a následující rok Turecko. V roce 2014 to s partnerskou zemí nedopadlo podle představ. Pořadatel se dohodl s Ruskem, ale to nakonec partnerství odřeklo, což v té době nebylo nijak překvapivé. Vzpomeňme, že na jaře 2014 Rusko anektovalo Krym a byly na ně ze strany EU a USA uvaleny sankce. Bez partnerské země zůstal i ročník 2015. Až letos využívá prostor poskytovaný partnerským zemím veletrhu Čína. A nutno říci, že hodlá svůj průmysl představit ve velkém stylu.

Ze vzpomínek na volbu partnerské země je patrné, jak do ní vstupuje zahraniční politika. A ta může i mile překvapit. Asi každého z nás potěšilo, že německá spolková kancléřka Angela Merkelová neopomněla při své srpnové státní návštěvě ČR podpořit svou osobní účastí na ČVUT v Praze vznik společné laboratoře pro výzkum spolupráce člověka a robotu dvou národních center excelentnosti, Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT a Německého centra pro umělou inteligenci DFKI. Podrobnosti si přečtěte v článku na str. 97.

Časy se mění, časopis Automa však zůstává vaším průvodcem automatizační technikou a nástrojem celoživotního vzdělávání. S proměnami mediálního prostoru se poněkud mění naše práce. Vedle přípravy tištěného vydání jsme stále aktivnější na profilech sociálních sítí, ať již je to skupina Automa na LinkedIn, twitterový účet @Casopis_Automa či facebookový profil Časopis Automa. Poměrně významnou proměnou právě nyní prochází naše webová stránka www.automa.cz. Nový web se bude i nadále přehledně zobrazovat na PC a notebooku, novinkou je, že se velmi dobře přizpůsobí obrazovkám tabletů a chytrých telefonů. Ve větší míře než dosud bude domovská stránka uvádět původní odborné články, reportáže a rozhovory.

Více místa bude na stránce také pro inzerenty. Vedle kompletního archivu článků ve formátu pdf budou k dispozici také listovací verze jednotlivých vydání.

Přejme si na závěr, abychom v proměnách času nalézali impulzy a inspiraci pro svou práci.

Eva Vaculíková, redaktorka