Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Úvodník

Vážení a milí čtenáři

Vítám vás na stránkách veletržního vydání časopisu Automa. Protože před námi je významný veletrh Amper (24. až 27. 3. 2015, Brno), najdete v tomto vydání množství článků, které vás zvou do stánků jednotlivých vystavovatelů a upozorňují na zajímavé novinky. Dovoluji si vás na tento veletrh také pozvat: do našeho stánku v hale V (číslo 4.05), na Fórum automatizace a na seminář o kybernetické bezpečnosti.
 
Průmyslová automatizace je na veletrhu Amper nejrychleji rostoucím oborem, proto mu velkou pozornost věnují rovněž pořadatelé ze společnosti Terinvest. Jejich snahou je soustředit tento obor do haly V (proto je v ní i stánek našeho časopisu) a vytvořit zde prostředí, které vystavovatelům umožní optimálně prezentovat svou nabídku výrobků a služeb a návštěvníkům najít vše důležité z oboru na jednom místě. Z toho důvodu bude také právě v této hale nové Fórum automatizace, sled přednášek vystavovatelů a prezentací odborných škol. Jeho program najdete na str. 34 a na našich webových stránkách.
 
Nedávno jsem se zúčastnil Evropského průmyslového fóra, pořádaného společností ARC Advisory Group v Amsterdamu (4. až 5. března 2015). Pod heslem „Evropský průmysl v přerodu: podniky řízené informacemi v propojeném světě“ jsem zde měl možnost vyslechnout množství přednášek a účastnit se zajímavých diskusí na téma výroba ve spolupráci (collaborative manufacturing), chytrá továrny (smart factories), průmyslový internet věcí (IIoT), průmyslový internet a Industrie 4.0. S nimi souvisejí pojmy jako cloud, big data, cyber security. I v tomto čísle časopisu Automa najdete několik zajímavých článků na zmíněné téma. Zvláště chci upozornit na článek na str. 50 až 52 s názvem Industrie 4.0 – model pro výrobce elektroniky ve střední a východní Evropě (nebo po celém světě)?, jehož autorem je Hubert Egger ze společnosti ASM SMT Solutions, nebo na článek Inteligentní nástroje pro továrnu budoucnosti společnosti Airbus od společnosti National Instruments na str. 48 až 49.
 
S tématem chytrých továren úzce souvisí i téma kybernetické bezpečnosti. Oběma tématům se budeme na stránkách časopisu soustavně věnovat; ale nyní vám chci nabídnout unikátní možnost zúčastnit se semináře na téma zabezpečení informačních a řídicích systémů v průmyslu a dopravě, který pořádáme společně s agenturou AD&M a dalšími partnery v Brně jako součást doprovodného programu veletrhu Amper, a to ve čtvrtek 26. března. Jedním z přednášejících bude i Thomas Menze, analytik a odborník z agentury ARC Advisory Group, který se oboru kybernetické bezpečnosti dlouhodobě věnuje. Ovšem i ostatní přednášky budou zajímavé, ať jde o zkušenosti s testováním bezpečnosti systémů SCADA ve společnosti ČEZ, přehled nejnovějších útoků cílených na průmyslové systémy, o nichž bude přednášet Jevgenij Gončarov z firmy Kaspersky Lab, nebo přednášky o možnostech autentizace prostřednictvím biometrie nebo mobilních zařízení s vhodnými aplikacemi, o zabezpečení sběrnice CAN či využití platformy PikeOS pro zabezpečené vestavné systémy. Jste srdečně zváni. Podrobnosti a registrační formulář najdete na našem webu www.automa.cz, program lze nalézt na str. 95.
Petr Bartošík, šéfredaktor