Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Vážení a milí čtenáři
Naše představy o tom, jak automatizace proniká do všech oblastí lidského života, se od skutečnosti liší mnohdy velmi výrazně. Uvědomil jsem si to, když jsem ve vlaku z Brna do Prahy připravoval článek o komunikačních sítích ve vlacích. Nebyl to žádný obyčejný osobák, ale mezinárodní rychlík. Ovšem nic z toho, o čem se v článku na str. 12 píše, jsem v něm neviděl. Z Brna jsme vyjeli se čtyřicetiminutovým zpožděním, v Praze už jsme měli více než hodinu. Informační systém pro cestující? Nic. Dokonce ani na průvodčího jsem za celou cestu neměl štěstí. Kdybych to byl býval věděl, mohl jsem ušetřit za jízdenku.
Zásuvka, kde bych si dobil notebook? Jen na WC – přiznám se, že jsem nezkoušel, zda funguje. Dokonce i signál mobilního telefonu je ve vlaku mizerný. Kdepak nějaká bezdrátová síť, WiFi nebo 4G. Ještě štěstí, že se na takové vlaky neprodávají jízdenky s přirážkou za nostalgickou jízdu – vždyť od doby, kdy jsem podobnými vlaky jezdil do školy, se zase tak moc nezměnilo.
Abych nekritizoval jen železnice, článek o informování řidičů o volných místech na parkovištích (str. 7) mě také zaujal. Totiž i s těmito systémy mám své zkušenosti. Je hezké, že se na webových stránkách pražského dopravního podniku (http://www.dpp.cz) dozvíte, jak jsou obsazena parkoviště P+R, ale jsou to hodnověrné a aktuální informace? Často se mi stává, že informační tabule u parkoviště sice hlásí „volno“, ale před závorou je postavený kužel a hlídač zklamaným řidičům vysvětluje, že už to zase nefunguje.
Jistě, informační systémy pro řidiče a cestující, to je jen třešinka na dortu telematiky. Především jde o bezpečnost a spolehlivost dopravy. To, že informační systém, je-li nějaký, je spíše dezinformační, to je jen maličkost. Ale naštve.
Doporučuji vám, vážení a milí čtenáři, obrnit se na prázdninové cestování trpělivostí a vybavit se nějakou hodnotnou literaturou, třeba zajímavým odborným časopisem. Kdybyste nevěděli jakým, rád vám pošlu předplatní lístek. A hlavně vám přeji hezké prázdniny či dovolenou, šťastný návrat domů a na shledanou u zářijového dvojčísla.
Petr Bartošík,
šéfredaktor