Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Vážení čtenáři
Na zkoušku jsme začali dělat tiskové korektury v elektronické podobě, ve formátu PDF. Už po prvním dnu celodenního zírání na nepříliš kvalitní displej mého počítače si uvědomuji, jak důležitým smyslem je lidský zrak, protože úvodník teď večer spisuji téměř poslepu. Když píšu nebo edituji článek, často se zarazím, zamyslím, přitom se třeba podívám z okna a únava očí není zdaleka taková, jako když při tiskových korekturách více méně mechanicky „prohlížím písmenka“ a hledám poslední chyby a překlepy.
Stejně únavné musí být kontrolovat na běžícím pásu, zda jsou všechny láhve zazátkované, všechny součástky osazené, všechny pozice blistru zaplněné tabletami... Není divu, že se lidé vždy snažili tyto kontrolní operace automatizovat. Dát strojům „zrak“ není právě jednoduchá úloha, ale současný rozvoj trhu s technikou strojového vidění je důkazem toho, že se to daří stále lépe. Přesvědčit se o tom můžete na str. 15–32, v části časopisu věnované strojovému vidění. Horká témata oboru jsou standardizace formátů dat, standardizace digitálních rozhraní a, jak jinak, také hospodářská krize: nemálo systémů s průmyslovými kamerami a senzory obrazu je určeno pro automobilový průmysl, který byl krizí zasažen nejvíce. O všech těchto tématech se bude diskutovat rovněž na konferenci Evropského sdružení pro strojové vidění EMVA, která se koná 15. a 16. května 2009 v irském Dublinu (inzerát s pozvánkou na ni byl uveřejněn v minulém čísle). Zájemci o tento obor se sejdou také 3. až 5. listopadu 2009 ve Stuttgartu na veletrhu Vision, který je největší evropskou specializovanou přehlídkou strojového vidění, pro české odborníky relativně dobře dostupnou.
Úvodní část čísla (str. 6–14) je věnována robotům a výrobním linkám. Kdo jste měli čas zastavit se na veletrhu Amper v našem stánku podívat se na přehlídku výukových robotů, jistě uznáte, že nejde o nijak nudný obor. Komu akce unikla, může si o ní alespoň přečíst (str. 14) nebo se na našich webových stránkách (http://www.automa.cz/roboty.mp4) podívat na krátký videozáznam. Naplňuje mě optimismem, když vidím, že o roboty, a o techniku vůbec, má zájem mnoho mladých lidí. Díky všem, kdo jejich zájem pomáhají podporovat a rozvíjet.
Petr Bartošík, šéfredaktor