Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Ultrazvukové snímače přiblížení s redukovanou slepou vzdáleností

Siemens vyvinul novou generaci ultrazvukových snímačů přiblížení řady Simatic PXS. Kompaktní snímače v provedení M30 mají ve srovnání s přístroji předchozí generace menší slepou vzdálenost a kratší pouzdro. Prostor potřebný pro zástavbu ultrazvukového snímače přiblížení závisí především na tom, jak velká je slepá vzdálenost přístroje. Aby snímač spolehlivě detekoval blízké předměty, musí být namontován na místě, kde je od bližší meze požadovaného pracovního rozsahu vzdálen nejméně o svou slepou vzdálenost. Tento tzv. mrtvý prostor je u nejnovějších ultrazvukových snímačů přiblížení řady Simatic PXS zmenšen o více než 50 %; stejně lze zmenšit i odpovídající rozměr stroje nebo zařízení. Mimořádně úzký kužel ultrazvukového signálu spolu se zdokonalenou metodou potlačení rušivého šumu umožňují spolehlivě detekovat objekty i za velmi nepříznivých provozních podmínek.
 
Snímače mají pouzdro typu M30 a na výběr jsou čtyři dosahy, z nichž největší je 6 m. K dispozici jsou verze se spínacím i analogovým výstupem a výstupem IO-Link. Vybrané typy mají certifikát ATEX, umožňující použití v prostředí s nebezpečím výbuchu (zóna 2/22).
 
Ultrazvukové snímače přiblížení se nastavují buď natáčením potenciometru na přístroji, nebo s použitím komunikátoru. Druhý způsob, který je pohodlnější, dovoluje detailně nastavovat parametry přístroje v reálném čase za chodu bez sebemenšího vlivu na jeho měřicí funkce. Komunikátor se ke snímači připojuje přes infračervené rozhraní.
 
Siemens, s. r. o., tel.: 800 122 552, www.siemens.cz/iadt, e-mail: iadtprodej.cz@siemens.com