Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Ubráníme se levným snímačům z Asie?

Konkurence levných výrobků z Asie už dávno není problémem jen pro výrobce spotřebního zboží. S dováženým zbožím asijské výroby se setkávají i výrobci obráběcích strojů a jejich příslušenství. Jak může na cenové podbízení obchodníků z Asie reagovat český výrobce? Na tuto otázku hledalo odpověď také vedení firmy Essa s r. o. (www.essapraha.cz), která vyrábí lineární a rotační inkrementální snímače (obr. 1).
 
Připomeňme, že tyto snímače se používají především na obráběcích strojích, ale i na dalších výrobních, měřicích či kontrolních strojích a zařízeních a v mnoha dalších úlohách v automatizační technice. Společnost Essa k nim vyrábí a dodává také zobrazovací jednotky a vyhodnocovací karty do PC.
 
„Asijské výrobky konkurují našim především nízkou cenou. Stejně nízká je ale ve většině případů i kvalita a užitná hodnota takového zboží,“ říká ředitel společnosti Essa a pokračuje: „Zvláště u náročné měřicí techniky, což inkrementální snímače bezesporu jsou, je prioritou kvalita a s ní spojená přesnost a životnost. Nepodceňujme asijské výrobce – dokážou vyrobit kvalitní zboží, ale zpravidla jen ve vzorkových množstvích. Jakmile jde o sériovou výrobu, kvalita jejich výrobků rapidně klesá. Výrobci, kteří přenášejí svou výrobu na Východ, mohou být velmi zklamáni. Je tam sice levná pracovní síla, ale náklady spojené se zajištěním dostatečné kvality výrobků jsou velké. Zvláště pro malé a střední firmy, jako je právě společnost Essa, přesun výroby na Východ není vhodné řešení.“
 
Společnost Essa se proto obrátila opačným směrem a rozhodla se navázat úzkou spolupráci s předním evropským výrobcem lineárních inkrementálních snímačů. Co je charakteristické pro výrobky, které z této spolupráce vznikly? Dejme slovo opět řediteli společnosti Essa: „Konstrukce snímačů prošla kompletní inovací, jejímž výsledkem jsou lepší užitné vlastnosti snímačů. Ve spolupráci s naším partnerem jsme úspěšně odstranili některé technické nectnosti, které lineární inkrementální snímače tradičně měly. Například eliminací vlivu rozdílné teplotní roztažnosti skleněného pravítka a hliníkového profilu, který chrání měřicí systém, se podařilo významně zlepšit přesnost snímačů.“
 
Většina komponent pro inovované snímače se bude vyrábět ve firmách v EU a v Česku bude probíhat finální montáž a testování výrobků. To umožní dodržovat velmi krátké dodací lhůty (dny) pro celý sortiment výrobků. Při požadavku na expresní dodání je možné snímač odeslat zákazníkovi do druhého dne po objednání.
 
Společná výroba rozhodujících mechanických komponent u zahraničních partnerů má mnohé výhody. Nejde jen o sdílení zkušeností a využití dlouholeté tradice firem. Významnou předností je, že s rostoucí sériovostí výroby klesá cena a roste spolehlivost a kvalita dodávek. Společnost Essa dříve zadávala výrobu mechanických dílů pouze českým strojírenským firmám, ale vzhledem k malým sériím a velkým požadavkům na přesnost a kvalitu nebyly tyto zakázky pro mnohé výrobce příliš atraktivní. Často dodávky opožďovaly, a proto bylo nutné udržovat dostatečnou zásobu polotovarů, aby zpoždění ve výrobě komponent nezpůsobilo zdržení dodávky snímačů koncovému zákazníkovi. Spolupráce se spolehlivými zahraničními firmami tuto potíž odstranila.
 
Zákazníci přitom budou využívat všechny výhody, které jsou typické pro tuzemské dodavatele měřicí techniky. Kromě krátkých dodacích lhůt je to rozumná cena a rozsáhlá technická podpora. Pracovníci společnosti Essa mají velké zkušenosti s modernizací obráběcích strojů. Při požadavku na osazení stroje odměřováním nabízejí dodávku včetně montáže. Jde-li o rozsáhlejší rekonstrukci nebo modernizaci vybavení stroje, doporučí zákazníkovi vhodný moderní řídicí systém, zajistí a provede rekonstrukci stroje, včetně případných mechanických oprav.
 
Záruční doba na snímače je pět let. Pro mnohé zákazníky je důležité, že při případné závadě nemusí stroj odstavit a čekat několik týdnů na opravu. Lhůta na provedení opravy je velmi krátká, např. u smluvního servisu, který se doporučuje u vytížených strojů a zařízení ve vícesměnném provozu, technik dorazí na místo do 24 hodin, vadný díl vymění a popř. i doporučí vhodná opatření, aby se závada nemohla opakovat.
 
Společnost Essa může být dobrým příkladem i dalším českým výrobcům měřicí techniky a vůbec podnikům z kategorie malých a středních firem. Kdo chce v současnosti uspět v konkurenčním boji proti asijské konkurenci, nesmí se bát spojit své síly a sdílet zkušenosti, a to s partnery nejen z Česka, ale i ze zemí Evropské unie. Společnost Essa dokazuje, že tato cesta je schůdná.
(ESSA s. r. o.)
 
Obr. 1. Optoelektronický inkrementální snímač SLxx pro přesné odměřování v rozsahu 3 100 až 29 500 mm