Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Třífázové zdroje Emparro – mimořádná spolehlivost, neobvyklá výkonnost

Skupina produktů Emparro od společnosti Murrelektronik má další přírůstek: třífázově napájecí spínané zdroje Emparro 3~ pro rozvody napětí 24 V DC, které jsou významnými prvky při budování napájecích soustav nejvyšší kvality. Charakterizují je mimořádná spolehlivost a výkonová rezerva, a to při zachování minimálních požadavků na prostor v rozváděči.
 

Mimořádná spolehlivost

Spolehlivě pracující spínané zdroje jsou základem pro velkou spolehlivost strojů a zařízení. Při vývoji nových třífázových zdrojů Emparro 3~ byl tedy na spolehlivost kladen ten největší důraz. Jednoznačným důkazem je hodnota MTBF (střední doba mezi poruchami) 106 provozních hodin. Dosáhnout takto velké hodnoty MTBF lze jen použitím velmi kvalitních komponent, moderního prostorově úsporného konstrukčního uspořádání a procesorem řízené elektroniky. Integrovaný svodič přepětí chrání zdroj před rušivými impulzy s napětím až 6 kV. Přepětí původem z elektrorozvodné sítě, vznikající v důsledku elektromagnetického rušení (např. z měničů frekvence) nebo odskoku kontaktů, tudíž nemůže způsobit škodu.
 
Dalším důvodem dlouhé doby provozního života zdrojů Emparro 3~ je jejich velká účinnost, až 95 %. Výsledkem je velmi malý ztrátový výkon a tím i malé tepelné namáhání komponent. Účinnost zdroje Emparro 3~ je přitom stále stejná bez ohledu na to, zda je zdroj zatížen na plný výkon nebo jen částečně, což je v porovnání s jinými napájecími zdroji významná přednost.
 

Neobvyklá výkonnost

Napájecí zdroje řady Emparro 3~ vynikají vlastností, která je jedinečná nejen v nabídce Murrelektronik, ale globálně na trhu – trvalou výkonovou rezervou. Jsou totiž zkonstruovány tak, že při teplotě okolního prostředí do 45 °C mohou dlouhodobě pracovat s až 20% přetížením. Znamená to, že 5A modely mohou trvale dodávat proud 6 A, 10A modely 12 A a 20A jednotky 24 A.
 
Pro projektanty elektrické výstroje má rezerva výkonu ve zdroji Emparro 3~ dvojí významný přínos. Je k dispozici jednak pro případy, kdy vznikne potřeba dodatečně přidat na stroj nebo zařízení další elektrickou zátěž, jednak v situacích, kdy je požadovaný příkon blízký jmenovitému výkonu zdroje – není třeba automaticky použít následující výkonnější zdroj v řadě, jak je běžná praxe. Namísto toho lze jako pojistku před případným přetížením zdroje použít rezervu výkonu a tak ušetřit náklady a místo v rozváděči, které by si jinak vyžádalo použití výkonnějšího zdroje.
 
Zdroje řady Emparro 3~ mají kromě toho také dva režimy krátkodobého zvýšení výkonu – PowerBoost a HyperBoost. V režimu PowerBoost zdroj dodává po dobu 5 s až 150 % jmenovitého výkonu, v režimu HyperBoost po dobu 20 ms až 400 % výkonu.
 

Nejužší napájecí zdroje na trhu

Napájecí zdroje Emparro 3~ jsou velmi kompaktní: šířka pouzdra 20 A modelu je pouhých 65 mm. V porovnání s podobnými napájecími zdroji jejich použití zajistí značnou úsporu místa v rozváděči. Pružinové svorky push-in, odolávající vibracím, umožňují připojovat vodiče bez použití nářadí a nevyžadují žádnou údržbu. Vestavěné pojistky pomáhají zmenšit pracnost projektování a instalace kabeláže.
 

Účelnost v každém detailu

Napájecí zdroje řady Emparro 3~ mají mnoho praktických výhod:
  • trvalý dvoufázový provoz,
  • možnost paralelního zapojení (až pět spínaných zdrojů) ke zvýšení výkonu,
  • signální kontakt hlásící přepětí, zkrat a dosažení mezní teploty,
  • optimální vlastnosti z hlediska EMC,
  • indikační LED,
  • snížení výkonu až při teplotě vyšší než +60 °C,
  • QR kód pro přímý přístup k technické dokumentaci.
 
Murrelektronik v současné době nabízí spínané zdroje Emparro 3~ v provedeních se jmenovitým výstupním proudem 5 A, 10 A a 20 A; do konce roku 2015 řadu uzavře 40A model.
 
Více informací v inzerátu na třetí straně obálky nebo na www.murrelektronik.cz.
(Murrelektronik)
 

Obr. 1. Třífázové napájecí zdroje Emparro 3~