Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Tři tipy pro uživatele průmyslových robotů

Rychlý rozvoj robotizace v průmyslové výrobě ČR přináší mnoho výzev, kterým musí jejich konstruktéři a uživatelé čelit. Firma Hennlich Industrietechnik působí v tomto oboru patnáct let a své zkušenosti shrnula do tří praktických tipů pro uživatele průmyslových robotů.
 

1. Pohyblivé přívody energií, médií a dat k nářadí robotu

 
Svazky přívodů, jimž se často říká „šlauchpakety“, mohou svým uživatelům způsobit nemalé potíže (obr. 1). Svazek kabelů a hadic je nejčastěji vložen do plastové hadice podobné té od vysavače. Vzhledem k rychlosti a náročnosti pohybů robotu však tyto hadice časem praskají a dostatečně nechrání několikanásobně dražší kabely. Důsledkem je zastavení výroby a výměna nebo oprava celého svazku. Jak tomu předcházet?
 
V první řadě lze zákazníkům doporučit používat místo plastové hadice speciální energetický řetěz, např. Triflex R. Jde o univerzální stavebnicový systém vyrobený z moderních triboplastů. Jednotlivé články jsou poskládány do konstrukce podobné lidské páteři, která umožňuje celému systému vykonávat extrémní pohyby. Výsledkem je velmi dlouhá životnost i v těch nejnáročnějších případech použití a zároveň snadná manipulace při montážních a údržbářských pracích.
 
Odborníci firmy Hennlich Industrietechnik vždy zákazníkům připomínají, že hadice pouze chrání to nejcennější, náplň. Správná náplň je pro životnost celého systému stejně tak důležitá jako její ochrana. Proto firma dodává kompletní ReadyChain Triflex R (obr. 2). Je to smontovaný energetický řetěz, který je naplněn vhodnými kabely a hadicemi a je připraven k okamžité montáži na robot.
 

2. Manipulace pomocí mechanických uchopovačů

 
Uchopovač (nebo také chapadlo) je zařízení (obr. 3) umožňující uchopit předmět, který je třeba přenést z bodu A do bodu B. Lze o něm přemýšlet jako o lidské ruce. Jak ukazuje praxe, zákazníci dostanou uchopovače namontované jako součást komplexní výrobní linky. Ve výrobním provozu se tato zařízení často poškozují a je nutné je měnit. Proto firma doporučuje již od samého počátku přesně charakterizovat použití a zatížení uchopovače a navrhnout odpovídající řešení. Nespornou výhodou uchopovačů dodávaných firmou Hennlich Industrietechnik je jejich nízká cena, krátký termín dodání ze skladu, ale také snadná opravitelnost a dostupnost všech náhradních dílů.
 

3. Výměna nářadí pro průmyslové roboty

 
Robot je drahý a zabírá dost místa. Mnozí zákazníci jsou s ním spokojeni a rádi by jej využili i na jiné operace. Na další robot však nemají dost místa a peněz. V takovém případě doporučuje firma Hennlich Industrietechnik použít výměník nářadí Walther (obr. 4). Jde o multispojku, která umožňuje automaticky během několika málo sekund vyměnit nářadí v robotu. Robot vybavený touto multispojkou si sám volí např. různě velké uchopovače, svařovací kleště nebo lepicí pistole. V současné době je patrný trend k větší univerzálnosti a multifunkčnosti robotizovaných linek. Jedna svařovací linka by měla být schopna vyrábět několik různých modelů často i různých značek. Právě v těchto případech se uplatní výměník nářadí Walther, který šetří prostor a peníze, protože odpadá koupě nového robotu.
 

O firmě

 
Více o řešeních firmy Hennlich věnovaných robotickým aplikacím naleznou zájemci na www.hennlich.cz/robo nebo na MSV v Brně, hala B, stánek 60. O volné vstupenky na MSV 2009 si lze napsat na lin-tech@hennlich.cz.
(Hennlich Industrietechnik)
 
Obr. 1. Svazek kabelů a hadic musí být dostatečně chráněn proti poškození při náročných pohybech robotu
Obr. 2. Smontovaný energetický řetěz ReadyChain Triflex R obsahuje vhodné kabely a hadice pro použití v robotu
Obr. 3. Uchopovač je třeba dobře zvolit podle dané robotizované úlohy
Obr. 4. Pro rychlou výměnu nářadí v robotu se volí výměník nářadí Walther