Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Tři novinky od firmy Balluff

číslo 8-9/2005

Tři novinky od firmy Balluff

Ve výrobních linkách je často třeba identifikovat předměty, detekovat a počítat součástky nebo snímat a přesně měřit polohu pohybujících se částí pohonů. Firma Balluff nabízí pro tyto účely široký sortiment indukčních a optoelektronických snímačů, lineárního odměřování a identifikačních systémů. V tomto článku jsou představeny tři novinky ze sortimentu této společnosti.

Obr. 1. Obr. 2.

Obr. 1. Snímač polohy Micro-BIL
Obr. 2. Minisnímač BES M05
Obr. 3. Snímač pro pneumatické pohony BMF 315M

Snímače pro odměřování polohy Micro-BIL

Micro-BIL (obr. 1) jsou snímače pro analogové odměřování polohy pneumatických upínačů. Kontinuální snímaní polohy na pneumatickém miniupínači bývalo pouze neuskutečnitelným přáním, ale nyní se jako řešení nabízejí snímače Micro-BIL. Tyto snímače s analogovým výstupem mají pouzdro běžného snímače pro pneumatické válce s tzv. T-drážkou. Měří konec zdvihu a mezipolohy čelistí upínače a mají standardní výstupy 0 až 10 V a 4 až 20 mA. Magneticko-indukční analogové snímače polohy Micro-BIL bezkontaktně snímají pohyb v rozsahu až 10 mm.

Obr. 3.

Minisnímač s 5mm spínací vzdáleností BES M05

Nový snímač BES M05 (obr. 2) je obrazem významného pokroku učiněného v oblasti miniaturizace vnějších rozměrů snímačů, přičemž spínací vzdálenost těchto snímačů se nezmenšuje, ale zůstává stále stejná, nebo se dokonce zvětšuje. Pro aplikace s požadovanou 5mm spínací vzdáleností byly dříve jedinou alternativou snímače velikosti M18. V průběhu let byly snímače s touto spínací vzdáleností neustále zmenšovány a nyní konečně dospěly k velikosti pouzdra M5. BES M05… PSC50F-S26G, nestíněný indukční minisnímač s integrovanou indikací funkce a ocelovým pouzdrem, najde uplatnění v robotizaci a automatizační technice, např. pro rozpoznávání malých dílů všude tam, kde stísněné podmínky pro instalaci nedovolují použít větší snímač. S nástupem nových malých indukčních snímačů se očekává zpřístupnění mnoha nových možností v oblasti automatizace.

Robustní snímače pro pneumatické válce BMF 315M nyní v hliníkovém pouzdru

T-drážka pro umístění snímačů se v posledních letech stala standardní součástí pneumatických válců. Je stále více požadována pro rychlou instalaci snímače jeho vložením shora do drážky. Snímače BMF 315 se vyznačují velmi spolehlivým spínáním s velkou funkční rezervou. Nyní je k dispozici i verze BMF 315M (obr. 3) s rozšířeným rozsahem pracovních teplot a v provedení odolném proti vlivu vnějších magnetických polí, a proto zvláště vhodném pro svařovací pracoviště.

(Balluff CZ)

BALLLUFF CZ, s. r. o.
Pelušková 1400
198 00, Praha 9 - Kyje
tel.: 281 940 099
fax: 281 940 066
e-mail: cz@balluff.de
http://www.balluff.cz