Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Trendy v oblasti HMI

Jaký je v současné době potenciál rozvoje průmyslových panelových počítačů neboli operátorských terminálů určených k ovládání výrobních strojů lidskou obsluhou (HMI, Human-Machine Interface)? Bezesporu lze říci, že obrovský. V posledních několika letech bylo možné zaznamenat rychlý nástup multidotykových LCD. Dříve se používaly hlavně v komerčních tabletech, avšak nyní jsou i v panelových počítačích pro průmyslové použití. Přínosem je zcela nová forma ovládání a interakce uživatelů s počítačem prstovými gesty, které umožňují otáčení, zvětšování nebo posuv zobrazení (obr. 1). Ve výrobních procesech, kde je pro operátory přirozené využívat ruce jako nástroj k ovládání a manipulaci, je implementace multidotykových displejů ideální.

Operátorské terminály pod názvem IOVU nabízí společnost IEI Integration, světový dodavatel automatizační techniky a komponent. Jde o cenově dostupné panelové počítače s procesory RISC a operačním systémem Windows CE. Výhodou procesorů RISC je jejich cenová dostupnost a velmi malá spotřeba energie.

Poslední novinkou v oblasti komponent HMI od IEI Integration je IOVU-430M (obr. 2), panelový počítač, který je možné dodat volitelně s odporovým nebo kapacitním dotykovým displejem. Správný výběr dotykového displeje závisí na tom, zda obsluha při práci používá rukavice. Jestliže operátor nemusí používat pracovní rukavice, je správnou volbou kapacitní displej, který je obzvláště citlivý na dotyk a může dosahovat lepšího rozlišení. Naproti tomu odporový dotykový displej vyžaduje výrazně větší fyzický tlak. Proto je vhodný tam, kde je nutné nosit pracovní rukavice. Zde se nejlépe osvědčuje pětivodičový odporový dotykový displej, který umožňuje ovládání jakýmkoliv typem rukavice, a přitom má dostatečně jemné rozlišení pro spolehlivé ovládání počítače. Operátorské panely IOVU byly navrženy tak, aby jejich hladká skleněná čelní plocha nejen usnadňovala ovládání, ale také dovolovala bezproblémovou údržbu.

Panelový počítač IOVU-430M má pasivní chlazení. Jeho konfigurace je cenově úsporná, a přitom pro daný účel naprosto dostačující: má jedno rozhraní pro gigabitový Ethernet, volitelně rozhraní pro WiFi, jedno rozhraní RS-232/422/485 pro sériovou komunikaci, jedno rozhraní USB 1.1, jedno rozhraní CAN a šest GPIO. Data lze ukládat na kartu Mini SD.

Panelový počítač IOVU-430M je vhodný zvláště pro procesní průmysl. Uplatnění najde v chemické, farmaceutické i potravinářské výrobě. Lze jej ovšem použít i pro automatizaci technických zařízení budov (obr. 3). Rozsah pracovních teplot je od –20 do +50 °C. IOVU-430M zaujme výborným poměrem ceny k výkonu.

(ELVAC a. s.)

Obr. 1. Příklady prstových gest na multidotykovém displeji

Obr. 2. Operatorsky terminal IOVU-430M

Obr. 3. Možnost použití IOVU-430M v obytné budově