Aktuální vydání

celé číslo

08

2024

Automatizace v potravinářství a farmacii

Měření a regulace průtoku, čerpadla

celé číslo

Trendy na veletrhu Vision 2016 ve Stuttgartu

Ve dnech 8. až 10. listopadu 2016 se ve Stuttgartu konal veletrh strojového vidění Vision. Je to veletrh velmi „kompaktní“, tj. vysoce specializovaný na daný obor, a v komunitě odborníků na strojové vidění velmi ceněný.

Intenzita technického vývoje i objem trhu v oboru strojového vidění rostou. Na konci roku 2016 patřily k hlavním tématům hyperspektrální kamery, vestavné systémy strojového vidění a technika pro prostorové (3D) snímání. Na veletrhu však bylo možné vidět i množství dalších novinek: objektivy s tekutými čočkami, inovované snímací fotodiody a nebo na míru vyráběné specializované kabely určené pro kamerové systémy.

Hyperspektrální kamery dokážou např. rozeznat sladkost ovoce. Demonstrovala to firma Perception Park GmbH ze Štýrského Hradce v Rakousku. Tyto kamery pracují ve viditelném a infračerveném spektru (NIR/SWIR) a díky tomu mohou např. rozeznat obsah cukru v ovoci. Perception Park vyrábí systémy, které dokážou v reálném čase zpracovat signály z libovolné hyperspektrální kamery. Software využívá konvenční grafické karty určené pro průmyslové počítače a v budoucnu budou moci pracovat i na kompaktních vestavných systémech pro strojové vidění.

Software firmy Perception Park nabízí v Evropě a v Asii firma Stemmer Imaging GmbH. Ta dodává zákazníkům kompletní řešení včetně kamer pod názvem Chemical Colour Imaging (CCI). Myšlenka zmíněného řešení spočívá v tom, že se snímaný objekt postupně osvětluje světlem o více než 100 různých vlnových délkách a potom se analyzuje odrazivost objektu.

Jak vybrat správný systém strojového vidění? Kathrin Martensová z firmy Basler AG tvrdí, že zvláště z hlediska hardwaru je nabídka významných firem v oboru téměř identická. Jde o to, co jednotliví dodavatelé mohou nabídnout navíc: „Nejde jen o dobře sladěnou nabídku komponent, ale také o kvalitu a stabilitu celého systému a profesionální servis.“

Mnoho pozornosti na veletrhu přitahovaly jako novinka tekuté čočky. Návštěvníci se s nimi mohli seznámit např. ve stánku firmy Edmund Optics z USA, která společně s kanadskou firmou Pixelink představila kamery, u nichž je funkce autofokusu zajištěna právě tekutými čočkami. Objektivy Edmund Optics na kamerách Pixelink umožňují rychlé přeostřování např. tam, kde je třeba kontrolovat objekty ve dvou rozdílných pracovních vzdálenostech.

Fraunhoferův ústav IMS na veletrhu představil speciální fotodiody – SPAD, Single Photon Avalanche Diode. Tyto diody s mimořádně velkou citlivostí jsou součástí systému LiDAR – Light Detection and Ranging, který je určen pro autonomní vozidla ke spolehlivé detekci jiných vozidel, cyklistů, chodců a překážek na cestě. Jennifer Hessová k tomu řekla: „Diody SPAD jsme integrovali do obvodů CMOS vyráběných technologií s rozlišením 0,35 μm, kterou máme v IMS k dispozici. Výhodou je efektivnější a stabilnější řízení a časování systému LiDAR.“ Výroba těchto snímačů má být zahájena v roce 2018.

Kabely pro systémy strojového vidění jsou často podceňovány, ale přitom jsou jejich velmi důležitou součástí. Musí totiž rychle přenášet velké objemy dat. Kabely určené pro tyto náročné úlohy na veletrhu představila např. firma Components Express, Inc., z USA. Kabely jsou sice určené pro běžná rozhraní, ale vyrábějí se na míru, nejen v potřebné délce, ale také v provedení podle prostředí, kde budou pracovat.

Loňského veletrhu se zúčastnilo téměř 10 000 návštěvníků. To je také důkazem rostoucího zájmu o obor strojového vidění – je to o 13 % více než v minulém ročníku v roce 2014.

Příští veletrh Vision se bude ve Stuttgartu konat 6. až 8. listopadu 2018 (www.messe-stuttgart.de/en/vision/).

[Tiskové materiály Messe Stuttgart.]

(Foto: Messe Stuttgart)

Petr Bartošík

Obr. 1. Ohlédnutí za veletrhem Vision 2016

Obr. 2. Součástí veletrhu byla také přednášková a diskusní fóra, přitahující velkou pozornost návštěvníků