Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

TOKOZ letos navýšil investice do robotizace

Žďárská firma Tokoz pokračuje v investicích do robotizace a automatizace. Výrobce zámků a kování loni investoval celkem 40 milionů korun do vývoje výrobků i do nových technologických zařízení v podobě robotických pracovišť. Na kompletní automatizaci se ovšem společnost nechystá, protože stroje podle ní nemohou plnohodnotně nahradit přesnou lidskou práci.

Objem investic do robotizace ve firmě Tokoz vzrostl ve srovnání s rokem 2018 na dvojnásobek. Od léta ve společnosti fungují další dvě nová moderní robotická pracoviště, která zastoupí čtrnáct pracovníků. Jde o pracoviště tlakového lití odlitků a pracoviště následného broušení. To je nyní realizováno na specializovaném pracovišti s využitím průmyslového robotu, který při náročné práci nahradil původního dělníka.

Na pracovišti broušení je použit robot od firmy Kawasaki doplněný unikátním systémem regulace přítlačné síly od italské firmy Dan Technology de Antoni. Celé pracoviště dodala firma Tiesse Praha.

„Operace broušení byla pro naše dělníky monotónní a fyzicky velmi náročná. Hygiena práce nebyla na takové úrovni, jakou bychom si představovali. To vše ovlivňovalo kapacitu a efektivitu výroby. Dalším faktorem byl růst objemu zakázek, a tím pádem požadavek na několikasměnný či nepřetržitý provoz. To při současné personální krizi na trhu práce nejsme schopni zajistit. I proto jsme loni investovali do druhého robotizovaného pracoviště broušení. To se ukázalo jako správný krok, který významně napomohl k zefektivnění a zkvalitnění výroby,“ řekl Petr Neuvirt, obchodní ředitel firmy Tokoz.

Tokozu se pomocí robotů, kterých už je ve firmě na různých pracovištích devět, podařilo částečně kompenzovat aktuální nedostatek zaměstnanců na pracovním trhu. S ním se firma, kde pracuje přibližně 450 zaměstnanců, potýká stejně jako konkurence. Přesto některé pracovní pozice zůstávají automatizací cíleně nedotknuté. „Jemné zabezpečovací mechanické a mechatronické systémy vyžadují citlivý a precizní přístup, který zaručuje vysokou kvalitu našich výrobků. V určitých fázích výroby proto stále preferujeme lidskou práci, která je v tomto ohledu nenahraditelná,“ doplňuje Neuvirt.

Tokoz, který letos slaví 100 let existence na trhu a patří mezi stálice českého průmyslu, loni utržil 680 milionů korun. Společnosti se daří na tuzemském trhu, ale úspěchy slaví i v zahraničí. Na export směřuje přibližně 25 % všech výrobků. Kromě visacích zámků, které vyrábí od doby svého vzniku, se společnost zaměřuje na speciální zamykací mechanismy, kování a cylindrické zámkové vložky, které jsou určené jak pro domácnosti, tak pro průmyslové firmy, dopravní prostředky a veřejné objekty. Právě na cylindrické vložky společnost získala několik mezinárodních patentů.

[Tisková zpráva FYI Prague, únor 2020.]

(Bk)