Terminály i do extrémních podmínek
Doba, kdy informace o nastavení a stavu výrobních zařízení byla zobrazována kontrolkami nebo na řádkových displejích, již dávno minula. Protože součástí moderních technologických zařízení je většinou rozsáhlá diagnostika, má jejich provozovatel v každém okamžiku k dispozici desítky až stovky údajů, které je nutné vyhodnocovat či zobrazovat. Proto je nyní stále častěji standardní výbavou různých zařízení operátorský terminál, a to od nejmenších (asi 6") až po velké terminály s 19" displeji. Počítačové jádro terminálu a operační systémy odpovídají potřebám aplikačního softwaru – nejčastěji se používají WinCE.NET, Windows XP (v současnosti i varianta embedded), popř. vestavný Linux.
Operátorské terminály se zabudovávají přímo do přístrojových rozváděčů nebo do center určených pro sběr a zpracování technologických dat. Obsluha ovládá zařízení většinou prostřednictvím dotykového displeje (touchscreen), popř. odolné klávesnice. Všechny části systému umístěné mimo rozváděč musí mít krytí IP54, popř. IP65, nebo musí být provedeny tak, aby dané provozní prostředí nemělo vliv na jejich činnost či životnost: např. je třeba vhodně zvolit princip dotykového ovládání (např. odporový, kapacitní, s povrchovou vlnou) či konstrukční materiály (korozivzdorná ocel, hliník, odolný plast apod.).
Společnost Future ICS a. s., Premier Channel Partner společnosti Advantech, je schopna uspokojit i mezní požadavky týkající se provozních podmínek. Na základě široké palety panelových počítačů značky Advantech kombinovaných s produkty vlastního vývoje nabízí mnoho různých verzí operátorských rozhraní, a to od prosté zástavby počítače do standardního rozváděče, přes speciální operátorské terminály v korozivzdorném plášti (obr. 1) po přístroje pro teplotu až –30 °C, do sterilního lékařského prostředí i naopak do prašného a teplotně nestálého prostředí mobilních měřicích pracovišť (např. přenosný systém pro měření vlastností taveniny u vysoké pece zabudovaný do kufru z odolného plastu).
Základem nabízených terminálů je panelový počítač PPC-L126 s 12" displejem a procesorem VIA s malou spotřebou. K počítači standardně dodávanou sadu akumulátorů lze použít ve funkci záložního zdroje. Stačí-li 6" displej, poslouží terminály TPC-650 a TPC-642. V současnosti se však stále častěji používají terminály s 15", popř. 17" displejem. Standardní systém přináší uživateli dlouhou dobu technického života (zaručené dodávky náhradních dílů) s možností systém rozšiřovat podle aktuální potřeby. Standardní rozhraní jsou zárukou bezproblémové komunikace s okolím (LAN, RS-232/485, USB, LPT atd.). Systémy jsou velmi variabilní také co do typů záznamových médií (pevný točivý disk, SSD paměti: Compact Flash Card, Disk On Chip, IDE Flash Disk) i přídavných karet (sběrnice ISA, PCI, PC/104, PC/104 Plus).
K nejzajímavějším patří operátorský terminál v korozivzdorném provedení pro potravinářský, farmaceutický a chemický průmysl, v praxi používaný zpracovateli „červeného„ (Masozávod Krahulčí) i „bílého„ masa (Agropol Group), kterým tyto systémy slouží ve výrobě a v expedici (např. terminál odolný až do –30 °C pracuje při expedici zboží přímo z mrazírenského boxu). Jinou zajímavostí je systém řízení udírenských komor společnosti Mauting s operátorským terminálem zabudovaným přímo do korozivzdorného rozváděče či připravovaný terminál s 6,4" displejem pro řízení navažování podle receptur vyvíjený spolu s firmou Precia Molen (francouzský výrobce vážních systémů).
Operátorské terminály na bázi PC pronikají do stále nových aplikačních oblastí. Přinášejí mnoho výhod – více možností zpracovávaných i zobrazovaných údajů, autonomní řízení, pohodlnější obsluhu, otevřenost systému, možnosti komunikace atd. Vždy je ovšem třeba předem zvolit vhodnou technickou úroveň operátorského rozhraní v souladu s celkovou cenou zařízení a posoudit skutečné přínosy toho kterého řešení pro uživatele. Praxe nicméně dokazuje, že se jedná o správný směr: operátorské terminály s PC se již staly pevnou součástí „průmyslového světa„.
Ing. Zdeněk Brokl,
obchodní ředitel, Future ICS a. s.
FUTURE ICS a. s.
Šumavská 15
602 00 Brno
tel.: 541 218 884
fax: 549 247 245
e-mail: ics@future.cz
Kloboukova 15
140 00 Praha 4 - Roztyly
tel. a fax: 267 912 097
e-mail: icspraha@future.cz
http://www.future.cz
|