Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Teplárenství za podmínek rychlé dekarbonizace v Evropě

Dekarbonizace v Evropě bude postupovat rychlým tempem. Sotva začaly členské státy EU implementovat balíček klimaticko-energetické legislativy, jsou na obzoru další kroky směřující k dosažení klimatické neutrality. Jak může teplárenství obstát v Evropě, která si zvolila dekarbonizaci za své hlavní poslání? To bude hlavní téma tradiční konference Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové, které pořádá Teplárenské sdružení České republiky.

Zatímco nová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová připravuje Evropský zelený úděl, jehož součástí má být legislativa požadující dosažení klimatické neutrality do roku 2050, poslanci Evropského parlamentu jednají o tom, zda má EU snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 %, 65 %, nebo dokonce o 70 %. Tyto kroky následují hned poté, co byla přijata evropská legislativa, která má při vynaložení ohromných nákladů do roku 2030 uspořit 45 % emisí skleníkových plynů. V Česku řeší uhelná komise, kdy bude možné přestat využívat domácí zdroje uhlí.

Toto rychlé tempo změn ohrožuje provoz tepláren v ČR. „V Bruselu zcela ztrácejí kontakt s realitou. Snižování emisí je v pořádku, ale tempo musí být zvládnutelné, jinak to chudší občané v nových zemích EU prostě nebudou schopní zaplatit,“ upozorňuje předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Cena povolenky na emise skleníkových plynů vzrostla za poslední dva roky na více než trojnásobek, současně rychle klesá množství povolenek, které teplárny dostávají bezplatně. To již mnohé dostává na hranu ekonomického přežití. Teplárny proto intenzivně hledají cesty, jak tento tlak přežít a udržet přijatelné ceny tepla pro spotřebitele.

„Snížení sazby DPH na teplo pomohlo omezit sociální dopady růstu nákladů na povolenky na příští rok, ale není to dlouhodobé řešení, pokud cena povolenek dál poroste. Pak může přijít živelný rozpad některých soustav,“ obává se Tomáš Drápela.

V přednáškových sálech kongresového centra Aldis v Hradci Králové, které budou 28. až 29. dubna 2020 dějištěm 26. ročníku konference Dny teplárenství a energetiky, zazní tedy přednášky a diskuse na skutečně palčivá témata.

„Kromě tradičních témat se chceme zaměřit na možné substituty uhlí. Hodně se hovoří třeba o dlouhodobé udržitelnosti využívání biomasy, na stole je nový zákon o odpadech, nebráníme se ani diskusi o možnostech využití zemního plynu. Současně tu ale musí být ekonomické prostředí, ve kterém bude možné tyto investice realizovat,“ uvádí ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Teplárnám by s financováním investic do snižování emisí měl pomoci Modernizační fond, v němž by mělo být z výnosů z prodeje povolenek během příštích deseti let k dispozici více než 100 miliard korun. Jeho fungování je však zatím velkou neznámou, stejně jako množství bezplatně přidělovaných povolenek po roce 2020. 

 

(Teplárenské sdružení ČR)

Obr. 1. Na Dnech teplárenství a energetiky se bude diskutovat také o tom, jak bude teplárenství fungovat, až se přestane využívat uhlí