Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

TECON s. r. o. – distributor v oblasti průmyslové automatizace

Automa 7/2000

Ing. Jaroslav Prokeš,
TECON s. r. o.

TECON s. r. o. – distributor v oblasti průmyslové automatizace

Firma TECON s. r. o. působí na českém a slovenském trhu s automatizační technikou již mnoho let. Díky svým zkušenostem v oblasti průmyslové automatizace a znalosti trhu nabízí svým zákazníkům v daném segmentu trhu produkty s vždy nejlepším poměrem ceny k výkonu. Firma se zabývá pouze obchodní činností. Aplikace pro koncové uživatele zajišťují nezávislé firmy, zákazníci společnosti TECON. Článek přináší průřez nabídkou produktů a technologií.

Obr. 1.

Programovatelné automaty – PLC
Co se týče programovatelných automatů (Programmable Logic Controller – PLC), jsou nabízeny produkty od malých kompaktních PLC až po systémy soft-PLC, jež pracují s operačními systémy Windows CE, Embedded NT, Windows NT a Windows 2000. Výrobcem těchto automatů je japonská firma Koyo, vyrábějící PLC již déle než patnáct let. Vyvíjela a vyráběla tuto technologii i pro firmy Siemens (typy TI305, TI405) a GE Fanuc (Series One). Na vývoji a výrobě mnoha produktů se podílejí americké firmy Think&Do, Host Engineering a Facts.

PLC japonské firmy Koyo
DL05 je nejmenší kompaktní PLC v nabídce. Základní systém nabízí osm vstupů a šest výstupů s možností rozšířit jejich počet o čtyři analogové vstupy 0/4 až 20 mA. Dva komunikační porty umožňují automatu DL05 pracovat jako master i slave v sítích Modbus RTU nebo DirectNet.

Obr. 2.

DL205 je v nabídce firmy Koyo nejmenším plně modulárním systémem. Sestavuje se z modulů, zasouvaných do rámu se třemi, čtyřmi, šesti nebo devíti pozicemi (obr. 1). K dispozici jsou tři typy procesorů a asi 30 typů I/O modulů. Systém lze rozšiřovat pomocí vzdálených I/O. Komunikovat je možné po sítích RS-422/485, Ethernet, DeviceNet a SDS. Podporovány jsou protokoly DirectNet a Modbus RTU.

DL405 je plně modulární systém umožňující řídit jedním procesorem až 3 584 I/O. Nabízeny jsou tři typy procesorů a komunikace po sítích Ethernet, RS-422/485, SDS a SDN. Vybírat lze z více než 50 typů modulů.

PLC s operačním systémem Windows CE
Automaty s operačním systémem Windows CE mají podobu nových procesorových modulů do populární řady DL205, založených na procesorech Hitachi SH3 40/100 MHz. Operační systém Windows CE firmy Microsoft dovoluje uživateli volit styl a typ programování automatů. V současné době lze tyto systému dodat buď s předem nainstalovaným softwarem Think&Do nebo Multiprog, anebo pouze s Windows CE:

  • software Think&Do umožňuje programovat PLC v prostředí vývojových diagramů (flow chart), což je způsob velmi blízký uvažování techniků, který se začíná prosazovat jako programovací jazyk pro PLC především v USA; nabízí unikátní metodu ladění AppTracer, umožňující identifikovat počty průchodu jednotlivými větvemi programu v okamžitém i historickém režimu;
  • Multiprog je vývojové prostředí plně podporující programování v jazycích kontaktních schémat, logických schémat (funkčních bloků), ST (strukturovaný text), mnemokódů (Instruction List – IL) a SFC (Sequential Function Chart – jazyk sekvenčního programování) a normu IEC-1131; pro zjednodušení ladění programů je doplněno logickým analyzátorem;
  • operační systém Windows CE se dodává s knihovnami a podpůrnými programy, které poskytují možnost vyvíjet a ladit vlastní řešení v jazycích Visual Basic nebo C++.

Obr. 3.

Inteligentní svorkovnice firmy Koyo
K novinkám patří také koncepčně nový I/O systém Terminator I/O, použitelný jako vzdálené I/O, k řízení pomocí PC a pro distribuované aplikace. Tento systém kombinuje svorkovnice a moduly I/O do jediného celku (obr. 2). K dispozici jsou moduly digitální i analogové. Komunikovat se svorkovnicemi lze po průmyslových sběrnicích Profibus, DeviceNet, Modbus, Ethernet (verze 10 i 100 MBd) a jako se vzdálenými moduly I/O pro DL205/DL405. Vlastní systém I/O se tak stává nezávislým na použitém typu i výrobci PLC.

Graphic logic controller (GLC) firmy ProFace
GLC jako kombinace grafického displeje a přímého řízení představuje generačně nový produkt. Uživatel dostane v rámci jednoho systému kvalitní operátorské rozhraní (Human Machine Interface – HMI) i logické řízení. Nyní se dodává s displejem o úhlopříčce dlouhé 6" nebo 10,4" (obr. 3) a může být opatřen 64 binárními I/O nebo skenerem pro FLEX I/O anebo AS-Interface. GLC se programuje v jazyce kontaktních schémat podle normy IEC 1131-3. Vzhledem ke sdílené platformě je vazba mezi řízením a vizualizací zcela bez problémů. Jednotlivé proměnné jsou k dispozici pro vizualizaci i pro řízení.

Operátorské panely
Firma TECON má jednu z nejširších nabídek operátorských panelů na trhu. V ČR a na Slovensku zastupuje v této oblasti firmy Koyo, Optimate, ProFace a Maple Systems. Tyto firmy nabízejí operátorské panely s textovými i grafickými displeji pro nejrůznější aplikace od ovládání strojů až po dispečerská pracoviště.

Obr. 4.

Společnost ProFace, vedoucí světová firma v oboru, vyrábí grafické panely s displeji o délce úhlopříčky od 5" do 12", a to výhradně s dotykovým stínítkem (obr. 4). Displeje jsou pro barevné i černobílé zobrazení v provedení DSTN, TFT nebo elektroluminiscenční. K dispozici jsou komunikační ovládače pro více než 150 typů PLC. Některé modely podporují komunikaci po průmyslových sběrnicích Profibus, DeviceNet, Interbus, CC-link, T-link. Modely nové řady R mohou komunikovat po síti Ethernet současně s komunikací s PLC po sériové lince. PLC tak lze velmi snadno začlenit do podnikové informační sítě. Tento typ komunikace je označován jako 2-WAY.

Firma Maple systems nabízí textové panely komunikující s více než 30 různými typy PLC. Umožňují práci s recepturami a lze zadávat globální definice kláves i popisovat jednotlivá tlačítka. Panely také zpracovávají výstražná hlášení.

Průmyslová PC
Firma TECON nabízí průmyslové počítače vždy zkompletované a certifikované přímo od výrobce. Některé typy lze objednat s již nainstalovaným operačním systémem, vizualizačním softwarem anebo softwarem pro přímé řízení (soft-PLC). V nabídce jsou:

  • Box PC – průmyslový počítač ve skříni z korozivzdorné oceli s odděleným displejem, vzdáleným až 10 m, procesorem Intel Pentium MMX 200 MHz a implementovaným diskovým polem RAID Level 1, jenž je schopen pracovat v prostředí s teplotou do 40 °C bez potřeby aktivního chlazení;
  • PL-7900-T41 – PC s barevným displejem LCD v provedení TFT s úhlopříčkou délky 15", rozlišením SVGA a dotykovým stínítkem, s procesorem Intel Pentium MMX 200 MHz a implementovaným diskovým polem RAID Level 1; počítač je umístěn ve  skříni z korozivzdorné oceli s čelním krytím IP65F a pracuje v prostředí s teplotou do 40 °C bez aktivního chlazení (obr. 5).

Obr. 5.

Monitory VGA
Monitory s rozlišením VGA jsou učeny pro klasická i průmyslová PC. Některé typy mohou být umístěny až 33 m od samotného PC. Jsou dodávány s dotykovým stínítkem i pouze jako monitor VGA. Výrobci jsou japonské firmy ProFace a Koyo.

Příkladem jsou modely Koyo FP-120/150 s displejem TFT o úhlopříčce 12" nebo 15". Mohou být vybaveny dotykovým stínítkem. Jsou multifrekvenční, a mohou tedy zobrazovat různá rozlišení vždy na celou plochu displeje. Od počítače mohou být vzdáleny až 33 m.

Z uvedených informací je patrná šíře nabídky firmy TECON s. r. o. V sortimentu jsou klasické programovatelné automaty i výrobky odpovídající novým trendům a technologiím v oblasti řízení technologických procesů (softPLC, Windows CE). Je to dáno tím, že firma TECON s. r. o. se vždy orientuje na stabilní a dlouhodobě perspektivní dodavatele, kteří nejenže jsou schopni nabízet produkty odpovídající nejnovějším trendům na trhu automatizační techniky, ale v mnoha případech tyto trendy dokonce určují.

TECON spol s r. o.
Labský Mlýn 1
543 71 Hostinné
tel.: 0438/541 100
fax: 0438/541 256
e-mail: info@teconsro.cz
www.teconsro.cz