Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Tecomat Foxtrot na výstavě Expo 2015 v Miláně

Přípravu teplé vody pro český pavilon na výstavě Expo 2015 zajišťovala pražská firma Regulus, spol. s r. o. (www.regulus.cz). K řízení termických solárních panelů a tepelného čerpadla zde použila svůj inteligentní regulátor IR-30. Je verzí OEM (Original Equipment Manufacturer, výrobek prodávaný pod jinou obchodní značkou, než byl vyroben) programovatelného automatu Tecomat Foxtrot od firmy Teco, a. s. (www.tecomat.com). Ve firmě Regulus pro něj vytvořili vlastní softwarovou nadstavbu, specializovanou na množství různorodých topenářských úloh. Popis této prestižní reference uvádí Teco se souhlasem firmy Regulus.

 
Podle oficiálních stránek Českého pavilonu uvádíme: Expo 2015 probíhalo od května do října 2015 v italském Milánu. Zaměřeno bylo na klíčové otázky udržitelného rozvoje. Bylo příležitostí pro srovnání tradičních a inovativních postupů při výrobě a pěstování potravin. Ústřední myšlenkou byla otázka, jak zajistit všem obyvatelům planety dostatek kvalitních a nezávadných zdrojů jídla a pitné vody. Česká republika byla jednou ze 123 zemí. Přesto se jí podařilo získat pozemek na strategickém místě – po vstupu hlavním vchodem byl český pavilon prvním, který návštěvníci uviděli. Umístění pozemku bylo důležité také s ohledem na tematické propojení s hlavním prvkem výstavy – vodou. Český pavilon byl ze dvou stran obklopen vodním kanálem. Tvořila jej modulová stavba vizovické firmy Koma Modular podle návrhu architektonického studia Chybik+Kristof Associated Architects.
 
Firma Teco se výstavy Expo 2015 aktivně zúčastnila vystoupením na dni českých vodárenských technologií (16. června), který pořádalo Velvyslanectví České republiky v Římě společně s kanceláří CzechTrade v Miláně a ve spolupráci s Czech Water Alliance (jíž je Teco členem). Firma Teco se na Expo 2015 dále pasivně podílela subdodávkou systému IR-30 firmě Regulus (obr. 1). Ta zde instalovala ekonomicky efektivní a ekologický systém ohřevu teplé vody pro potřeby celého Českého pavilonu na bázi solárních termických panelů (obr. 2), kombinovaných s tepelným čerpadlem. Po celou dobu výstavy bylo možné sledovat on-line aktuální stav přípravy teplé vody na specializované webové stránce.
 
Více informací je na www.tecomat.com.
 
Ing. Jaromír Klaban, TECO, a. s.
(foto: Teco, a. s., a Regulus, spol. s r. o.)
 
Obr. 1. Rozváděč s jističi a regulátorem IR-30
Obr. 2. Firma Regulus instalovala na střechu pavilonu ve slunné Itálii řadu termických solárních panelů