Aktuální vydání

celé číslo

07

2024

Elektrické, hydraulické a pneumatické pohony; polohovací mechanismy

Kamerové systémy a zpracování obrazu

celé číslo

Tecomat Foxtrot a výuka automatizace

Společnost Teco rozšiřuje nabídku výukových prostředků o reálný automatizační systém na bázi PLC Tecomat řady Foxtrot.

 
Společnost Teco, a. s., je tradiční výrobce programovatelných automatů (PLC) dodávaných pod názvem Tecomat (www.tecomat.cz). Jejich použití je mnohostranné – od průmyslových oborů až po techniku „chytrých“ domů. Je nepochybné, že realizace automatizační úlohy s použitím PLC vyžaduje širokou kvalifikaci – nejenom v oboru programovatelných automatů, jejich programování a projektování automatizačních systémů, ale nutné jsou i znalosti řízených technologických zařízení a procesů a také určitý rozhled v oboru automatizace. Společnost Teco se za účelem co možná nejvíce zvýšit úroveň vzdělanosti v oboru PLC vedle vývoje a výroby produktů intenzivně věnuje jak vzdělávání praktiků, tak výuce studentů ve spolupráci s odbornými školami všech stupňů (učilišti, středními a vyššími školami a technickými univerzitami). Na webových stránkách společnosti jsou pravidelně avizovány kurzy a semináře pro profesionály i pro učitele a aktivní studenty.
 

PLC Tecomat ve výuce: přes simulaci k reálnému zařízení

V laboratořích škol se lze často setkat s programovatelnými automaty Tecomat, obvykle řady Foxtrot. Jsou malé, stavebnicové a dodávané za výhodnou cenu. Programují se ve vývojovém prostředí Mosaic podle mezinárodní normy IEC EN 61131-3. Tento standard se stal „esperantem programátorů PLC“. Software Mosaic „mluví česky“, takže není třeba překonávat jazykovou bariéru. Je volně k dispozici na webu a pro malé sestavy jej lze provozovat bezplatně. Vytvořené programy je možné díky vestavěnému simulátoru spouštět a do detailů ladit ve „virtuálním PLC“ na běžném PC. Jde o způsob umožňující řešit nejen domácí úkoly, přípravy strudentů na laboratorní cvičení apod., ale i složité projekty.
 
Simulovaný programovatelný automat má mnoho předností, ale kontakt s reálným systémem je přesto nenahraditelný. K usnadnění výuky ve školách (ale i pro školení profesionálů) společnost Teco vyvinula tzv. výukový kufřík (dále jen kufr – obr. 1). Při sestavování jeho obsahu byl kladen důraz na názornost a reálnost vybavení a na pestrou nabídku možných úloh, které lze realizovat – od jednoduchých cvičných úloh až po složitější a atraktivní výukové projekty. Veškerý obsah kufru je namontován na pevné základové desce, kterou lze v případě potřeby vyjmout a ušetřit tak místo na pracovním stole.
 

Výukový kufr Tecomat Foxtrot

Jádro kufru představujíí moduly běžně instalovatelné do rozváděče na přístrojovou lištu DIN – především základní řídicí modul Foxtrot CP-1000 (master) s ovladači dvou sběrnic CIB (Common Installation Bus®) a řídicí modul rádiové sítě RFox. Kombinovaný přídavný modul C-HM-0308M obsahuje tři univerzální vstupy pro analogové nebo binární signály, šest reléových výstupů (pro zátěže do 5 A) a dva analogové výstupy. Modul C-DM-0006M-ULED je určen pro stmívání až šesti kanálů pásků světelných diod (LED) ve třech sekcích, umístěných v horní části kufru. Řadu modulů na liště DIN zakončují dva napájecí zdroje a jistič – ten jistí, ale může být použit i jako hlavní vypínač kufru.
 
Zbývající prostor v kufru je obsazen přístroji používanými v „chytré instalaci“ domů – jejich funkci není třeba složitě vysvětlovat, použití je jednoduché a názorné.
 
Prostřední řada je ukázkou modulů v interiérovém provedení, připojených na sběrnci CIB – dvojice „dvouklapkových vypínačů“ s krátkocestnými (mžikovými) tlačítky, dvoubarevnými signalizačními LED a vestavěnými čidly teploty. „Digitální termostat“ obsahuje kombinované čidlo teploty, vlhkosti a velký maticový displej. Zbývající dvě pole v pětirámečku jsou volná a na zakázku je lze osadit dalšími moduly, např. hlasovým modulem s reproduktorem (pro hlasová hlášení, tóny zvukových výstražných signálů či budíků) nebo rotačním prvkem pro plynulé ovládání stmívačů, barev nebo řízení hlasitosti. Další prvky jsou umístěny pod pětirámečkem. Radiátorový ventil je ovládán hlavicí připojenou ke sběrnici CIB. Vodoměr s pulzním výstupem je roztáčen proudem vzduchu od malého ventilátorku, v jehož cestě je řízený ventil. Modul C-OR-0202 B má dva reléové výstupy se zatížitelností do 16 A a dvěma univerzálními vstupy. Do jednoho z nich je připojen termistor na kabelu, který lze přiložit na různá měřená místa, např. k sousední halogenové žárovce, spínané jedním ze dvou relé modulu. Druhé relé ovládá zásuvku, k níž je možné připojit externí zátěž (např. varnou konvici). Tím se otevírá široký okruh úloh tepelné techniky a regulace.
 

Nabídka sdílené aktivní účasti

Podrobnější popis výukového kufříku lze nalézt na stránkách www.tecomat.cz, kde budou postupně zveřejňovány osvědčené úlohy a zkušenosti z výuky se systémy Tecomat Foxtrot. Uvítáme a popř. zveřejníme příspěvky čtenářů.

Ing. Ladislav Šmejkal, CSc.