Technologický ostrov Národního centra Průmyslu 4.0 na MSV 2022 a Digital Stage

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně se v rámci projektu Digitální továrna v hale F představí také Národní centrum Průmyslu 4.0 (NCP 4.0) spolu se svými partnery, společnostmi Česká spořitelna a T-Mobile a výzkumným centrem RICAIP.

 

Sítě 5G v průmyslu

Jestli má síť 5G někde opravdu opodstatnění, je to průmysl. Díky spolupráci týmu RICAIP Testbedu pro Průmysl 4.0 v CIIRC ČVUT a T-Mobile budou prostřednictvím sítě 5G data získaná z robotů přímo ve veletržním stánku zpracovávána a vizualizována v reálném čase, ať už jde o data z kamery, video pro virtuální či rozšířenou realitu, spotřebu energie, nebo další veličiny z provozu. Kromě uvedených aplikací, které plně využijí potenciál sítě 5G SA (Stand-Alone), budou předvedeny také možnosti průběžného monitorování kvality signálu, a tím i schopnost sítě ne­ustále dodržovat nasmlouvanou kvalitu služeb (SLA – Service-Level Agreement). Z veletrhu poputuje infrastruktura této sítě nastálo na pracoviště RICAIP Testbed na VUT v Brně.

Síť bude vybudována na platformě od společnosti Ericsson. Součástí vzorové infrastruktury bude i simulace komunikace potřebné pro provoz AGV (Automated Guided Vehicles) a komunikace edge-cloud, používaná pro strojové rozpoznání obrazu a rozšířenou nebo virtuální realitu.

 

Robotický výčep

Robotický výčep vyvinutý v RICAIP Testbedu pro Průmysl 4.0 na CIIRC ČVUT je poutavá ukázka, která ale současně demonstruje možnosti využití sběru dat a jejich analýzy. Prostřednictvím zařízení pro sběr dat bude sledována spotřeba energie na chlazení nápoje. Data budou přenášena do databáze, kde budou porovnávána s vyčepovaným objemem. Databázová aplikace umožňuje nejen zobrazovat aktuální hodnoty a historické průběhy, ale také vytvářet modely chování, digitální dvojče výčepu a odhadovat příčiny případného zhoršení energetické efektivity během provozu. Podobné aplikace mohou být užitečné nejen v gastronomii, ale všude, kde je třeba dávkovat média o stanovené teplotě.

 

Digi-e-check

Klíčovou informací pro nastavení digitální strategie podniku je analýza digitální zralosti. Speciálně pro potřeby letošního MSV připravili odborníci NCP 4.0 bleskový Digi-e-check: dotazník, který zájemce vyplní za pár minut a rovnou získá jednoduchý přehled o tom, jak na tom jeho podnik je z hlediska digitální zralosti. Potom bude možné domluvit si schůzku s expertem a prodiskutovat s ním konkrétní potřeby podniku.

 

Robot s ručním naváděním

Zájemci si budou moci ve stánku rovněž vyzkoušet spolupráci s robotem v prostředí sítě 5G. Bude možné polohovat kolaborativní robot v tzv. impedančním režimu – tedy jen tím, jakou silou operátor na robot působí. Tato ukázka vznikla v RICAIP Testbedu pro Průmysl 4.0 na CIIRC ČVUT. Robot je vybavený speciálním madlem, které má připevněné na své přírubě. V madle je nainstalována kamera s jednoduchým průmyslovým počítačem a 5G modem. Kamera snímá prostor pod robotem a prostřednictvím sítě 5G přenáší data do edge serveru, kde je obraz v reálném čase pomocí algoritmů umělé inteligence analyzován pro přesnou lokalizaci předmětů na ploše pod robotem. Server stejným způsobem posílá zpátky robotu informaci o tom, jaká je poloha jednotlivých předmětů.

Tuto informaci robot využije k tomu, aby při ručním navádění mohl člověku pomáhat. Bude se tak moci pohybovat tím směrem, ve kterém se nachází daný předmět. Toto spojení lze přirovnat k magnetickému lasu v grafických programech. Když bude chtít člověk napolohovat robot nad konkrétní předmět, tak mu tato aplikace pomůže najít polohu předmětu, aby jej mohl robot uchopit.

 

Další zajímavé exponáty

K dalším zajímavým exponátům patří MoBot, který představí společnost T-Mobile – robot vlastní konstrukce primárně určený k black-box testování zařízení s dotykovou obrazovkou; ať už jde o mobilní telefony, infotainment automobilu, nebo třeba ovladač polohovatelného lůžka.

Představeny budou také aplikace s brýlemi Hololens, které umožňují využití rozšířené reality např. pro údržbu a správu zařízení na dálku, což umožňuje mimo jiné efektivně provádět vzdálenou údržbu.

 

Financování digitalizace

Česká spořitelna, partner NCP 4.0, podporuje digitalizaci v podnikové sféře. Možnosti financování technologické transformace a digitalizace malých a středních podniků budou tématem středečního programu DigiStage a individuálně je zájemci mohou konzultovat se zástupci České spořitelny v prostorách Technologického ostrova od úterý 4. 10. do čtvrtka 6. 10. 2022.

 

Program na DigiStage

V rámci programu Digitální továrna 2.0 – DigiStage připravili pracovníci NCP 4.0 odborné moderované diskuse na tato témata:

  • Úterý 4. 10., 14:30 až 16:00 – Sdílená digitální infrastruktura – jak ji nejlépe vy­užít? (partneři pořadu: T-Mobile, RICAIP). V první části, od 14:30 do 15:00, se bude diskutovat o důležitosti kvalitní digitální infrastruktury v zavádění průmyslu 4.0 a o výhodách sdílené infrastruktury při testování inovací před jejich využitím v praxi. Od 15:00 do 16:00 bude na programu diskuse o implementaci sítí 5G v praxi. Bude se hovořit o výhodách a překážkách využití sítí 5G a o tom, kdy a komu se sítě 5G vyplatí. Uvedeny budou příklady z firem Continental a Kvados.
  • Středa 5. 10., 11:00 až 12:00 – Digitalizací k efektivitě a odolnosti (partner pořadu: Česká spořitelna). Prezentovány budou přínosy digitalizace v dnešním stále rychleji se měnícím světě a příklady s největším potenciálem využití. Diskutující zdůrazní důležitost digitální strategie a nebezpečí ostrůvkových řešení a uvedou příklady digitalizace v praxi. Hovořit se bude také o souvislostech investičního financování a environmentálního přístupu či digitální zralosti firmy.

Více informací na https://www.ncp40.cz.

 

Mgr. Alena Nováková,
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT a Národní centrum Průmyslu 4.0

Co je 5G SA

Síť 5G SA (Stand-Alone) představuje další evoluci architektury sítí 5G. Současné veřejné sítě 5G jsou postaveny na síťové architektuře, NSA (Non Stand-Alone), což znamená, že signály 5G spoléhají na základní střední pásmo LTE a využívají jádro LTE. Zařízení 5G se tak mohou připojit k 5G a LTE současně a poskytují lepší mobilní širokopásmový přenos než LTE, ale plný výkon 5G nelze využít. V síti 5G SA již není nutné jádro LTE a lze využít plný výkon jádra 5G SA nové generace. To umožní síti 5G dosáhnout svého skutečného komunikačního výkonu s nízkou latencí, velkou rychlostí a masivní konektivitou.

 

Obr. 1. Roboty LBR iiwa lze programovat ručním naváděním a realizovat tak např. flexibilní montáž (foto: KUKA)

Obr. 2. DigiStage je seriál rozhovorů a diskusí, které se budou konat naživo na MSV v pav. F a současně budou streamovány do internetu na server elektrika.cz (snímek je z roku 2021; foto: BVV)