Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Technika pro zabezpečení objektů na veletrhu Amper 2004

číslo 3/2004

Technika pro zabezpečení objektů na veletrhu Amper 2004

Firma Honeywell, spol. s r. o. – Security Products o. z. (dříve Olympo controls s. r. o.) se bude i na veletrhu Amper 2004 prezentovat jako jedna z největších firem se specializací na oblast distribuce komponent i dodávek systémů komplexního elektronického zabezpečení.

Úplný sortiment komponent systémů elektronického zabezpečení (EZS), elektronické požární signalizace, systémů kontroly přístupu, systémů videodohledu, digitálního záznamu a přenosu videa umožňuje instalačním firmám pokrýt široké spektrum požadavků koncových zákazníků od nejrozsáhlejších systémů až po malé ekonomické instalace.

Obr. 1.

Tradičně silnou stránkou firmy je podpora distribučního prodeje poskytováním služeb návrhu systému a koncepce řešení včetně ošetření vazeb na komunikační technologie, vizualizaci a informační infrastrukturu zákazníka.

Dohledový a vizualizační software

V oblasti vizualizace a centralizace dohledu patří k novinkám rozšíření možností dohledového softwaru Multigal o sledování vzdálených lokalit připojených pomocí GPRS. S využitím zmíněného softwaru lze připojovat např. ústředny EZS, výrobní zařízení nebo přístroje pro monitorování prostředí a dohlížet na ně.

Významným trendem je využívání výhod webových klientů. Příkladem je vizualizační software Alvis. Verze 3.X, uvedená na trh v roce 2003, poskytuje kromě významných vylepšení systému (např. přepracované grafické jádro, bohaté možnosti šifrování aplikace, webová nadstavba) i poměrně zajímavou možnost aktivní práce s tzv. webovými oblastmi. Tento nový rys otevírá pro Alvis možnost jednoduché a bezproblémové integrace moderních kamerových systémů.

Kamerové systémy

Typickým příkladem moderního kamerového systému s možností spolupráce např. se systémem Alvis a provozu v rámci LAN a WAN je ucelená řada webových kamer pro vnitřní i venkovní použití Mobotix (obr. 1). Kamery obsahují modem ISDN, modul pro přenos GSM GPRS, snímač PIR, snímač zvuku a teploty a binární I/O. Významným prvkem zjednodušujícím jejich instalaci je připojení jediným kabelem – napájejí se po datovém kabelu CAT5.6e. S kamerou lze zaznamenat až 24 000 snímků. Záznam obrazové sekvence do vestavěné paměti je možné spustit externím signálem, např. z PLC. Zaznamenat lze i událost předcházející spouštěcímu signálu.

Obr. 2.

Komunikační moduly

V oblasti komunikačních modulů pro sítě LAN a WAN bude vystaven sortiment miniaturních webových serverů firmy Lantronix (nově s podporou CGI, Common Gateway Interface) a průmyslových převodníků UDS-10-IAP pro převod rozhraní RS-232/485/Modbus na TCP/IP.

Novinkou je implementace šifrovacího algoritmu AES (Advanced Encryption Standard) do zástavbového ultraminiaturního modulu X-Port (obr. 3). X-Port obsahuje v prodlouženém konektoru RJ45 webový server a převodník sériového portu na TCP/IP – rozměry modulu jsou pouhých 13,5 × 16,25 × 33,9 mm! Spolu s bezplatnou vývojovou sadou CPK5.0 v jazyce C jde o ideální řešení pro rychlé připojení zařízení k sítím LAN a WAN.

Kontrola přístupu

Ucelená řada domovních telefonů a videotelefonů Fermax v elegantním provedení i ve verzi „antivandal„ a s přenosem obrazu po sítích LAN a WAN umožňuje snadno sestavit systémy přístupu s maximálním využitím existujících sítí.

Co se týče kontroly přístupu, je třeba se zmínit také o ucelené řadě bezkontaktních čteček a karet Indala, HID, Mifare a EM s možností kombinovat je, např. systém Indala, Mifare i kontaktní čip podle ISO 7816 na jedné identifikační kartě.

Obr. 3.

Správa EZS

V oblasti EZS je novinkou program Galis pro centralizovanou správu uživatelů integrovaných ústředen EZS a jednotnou kontrolu přístupu. Možnost využívat pouze jedno číslo PIN nebo jednu kartu u více ústředen podstatně zvyšuje užitnou hodnotu systému. Uživateli systému Galis mohou být správci systému EZS v rozsáhlých areálech, kde je často použito několik ústředen Galaxy a je požadováno snadné ovládání několika ústředen jedním uživatelem. Druhou typickou skupinou jsou organizace s několika pobočkami, často rozmístěnými na velkých územních celcích. V obou případech existuje požadavek koordinovat uživatelská oprávnění. Kromě toho může být program Galis rovněž použit při správě jedné ústředny, kde umožňuje popsat nejčastější role uživatelů a vytvářet odpovídající uživatelská oprávnění.

Prvky do průmyslového prostředí

Pro průmyslové aplikace je k dispozici také množství prvků v provedení do prostředí s nebezpečím výbuchu: detektory pohybu, bezkontaktní čtečky pro systémy kontroly přístupu atd.

(Honeywell, spol. s r. o. – Security Products o. z.)

Honeywell, spol. s r. o. – Security Products o. z.
Havránkova 33
619 00 Brno
tel.: 543 558 100
fax: 543 558 117-8
e-mail: net@olympo.cz
http://www.olympo.cz

Inzerce zpět